“Çin-Filipinler iş birliği iki ülke halkına yararlı”

“Çin-Filipinler iş birliği iki ülke halkına yararlı”

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, son günlerde Çin ile Filipinler arasındaki temasların yoğun olduğuna işaret ederek, ikili pratik işbirliklerinin geliştirilmesinin iki ülke halkına yarar getireceğini açıkladı.

Çinli Sözcü dünkü olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin-Filipinler ilişkilerinde son dönemde yaşanan gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi:

"Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana kapsamlı şekilde iyi yönde giden ikili ilişkiler, sivil temas için daha iyi bir siyasi ortam hazırladı. İki taraf arasındaki dostane temaslar ise, karşılıklı güven ile anlayışı pekiştirmenin yanı sıra, Çin-Filipinler ilişkisinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesine de pozitif bir enerji kazandırdı."

Öte yandan Filipinler Çin Büyükelçisi Jose Santiago Santa Romana'ya göre, Çin Büyükelçiliği'nin son dönemde Çinli turist ve iş insanlarından aldığı vize başvurusu sayısı yaklaşık yüzde 200 arttı. Aynı zamanda Çin hükümeti, Filipinler'e yönelik "turizm uyarısı"nı iptal etti. Filipinler'in bu sene yaklaşık 1 milyon Çinli turist ağırlayacağı tahmin ediliyor.