Çin Emlak Piyasası Sağlıklı Gelişiyor

Çin Emlak Piyasası Sağlıklı Gelişiyor

 

Çin Devlet İstatistik Bürosu Sözcüsü Mao Shengyong, Çin'de emlak piyasası için yapılan ayarlamaların verimli sonuçlar verdiğine işaret etti.

Emlak fiyatlarında hızlı artış eğiliminin etkin şekilde önlendiği, Çin'de emlak piyasasının önümüzdeki günlerde daha sağlıklı ve standart gelişeceği belirtildi.

Mao Shengyong bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, bu yılın ilk 7 ayında ülke genelinde emlak piyasası için gerçekleştirilen yatırımın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında artarak 5,97 trilyon yuana ulaştığına işaret etti. İlk 7 ayda ticari amaçlı ev satışında yavaşlama görüldü.

Daha önce aşırı sıcak günler geçiren Çin emlak piyasasında sağlıklı bir hıza dönüldüğü, spekülasyon ve yatırım amaçlı ev alma ihtiyaçlarının uygun boyutlara çekildiği bildiriliyor.

Çin Devlet İstatistik Bürosu Sözcüsü Mao Shengyong, ilk 6 ayda emlak piyasasının Çin ekonomisindeki payının yüzde 6,2 olduğuna işaret etti.

Konut stoklarının azaltılması, metropoller ile komşu bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının kapatılması gibi sorunlara etkin çözümler getirilerek emlak piyasasının daha sağlıklı gelişmesi sağlanacak.