Çin Ekspres Kargo Sektörü Küresel İşlemde Yüzde 40 Pay Aldı

Çin Ekspres Kargo Sektörü Küresel İşlemde Yüzde 40 Pay Aldı

 

Çin Ekspres Kargo Birliği Başkanı Gao Hongfeng, Chengdu'da düzenlenen 2017 Küresel Lojistik Forumu'nda yaptığı konuşmada, Çin'in ekspres kargo sektöründe geçen yıl 33 milyar kargo işlemi yapıldığını, bu sayının küresel işlemde yüzde 40'lık pay tuttuğunu kaydetti.

Gao Hongfeng, geçen yıl Çin ekspres kargo sektöründe işlem gelirinin 400 milyar RMB'yi aştığını ve bu sektörün Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde işlemlerini hızlandırdığını belirtti.

Çin'de ekspres kargo sektöründe işlem hacminin son birkaç yıldır devamlı olarak dünyada ilk sırada yer aldığını hatırlatan Gao Hongfeng, Çin ekspres kargo sektörünün 4 trilyon RMB e-ticaret sektörünü desteklediğini ifade etti.

Çin'in ekspres kargo işlemi yurt içi ekonomik kalkınmayı teşvik etmesinin dışında, Kuşak ve Yol inşasına da katkıyı hızlandırdı.

Ulusal Posta Bürosu'nun 2016 yılı verileri göre, Çin'in uluslararası ekspres kargo işlem hacmi 650 milyon adet olarak tespit edildi. Bu sayı 2015 yılına göre yüzde 44,9 arttı ve artış oranı yüzde 15 oldu.