Çin Eko-Medeniyet İnşasında Büyük İlerleme Kaydetti

Çin Eko-Medeniyet İnşasında Büyük İlerleme Kaydetti

 

"Temiz su ve yeşil dağlar paha biçilmez varlıklardır." diyen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önerdiği yeşil kalkınma felsefesi, ülkeyi değiştiriyor.

Xi Jinping'in Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi başkanlığına seçildiği 2012'de düzenlenen ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nde yeşil kalkınma yolu çizildi.

18. Ulusal Kongre'de, "Ekoloji medeniyeti inşası", hükümet çalışmalarının önemli bir parçası haline gelmiş ve ilk kez "Güzel Çin" inşası ekolojik gelişme yolundaki büyük hedef olarak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Xi daha sonra yaptığı konuşmalarda da çevre koruma ve yeşil kalkınma gereksinimi ile aciliyetini defalarca vurgulamıştı.

Söz konusu Kongre toplantısında "ekoloji medeniyeti inşası" ÇKP'nin çeşitli yönetmenliklerinde de ana kalkınma ilkesi olarak belirlendi. Ayrıca, bir partinin dünya çapında ilk kez yeşil kalkınmayı kendi yol haritasında vurguladığına dikkat çekildi.

Hızlı kalkınma çevre kirliliği getirdi

Son on yıllardaki hızlı kalkınma Çin'in büyük bir kesiminde ciddi hava ve toprak kirlenmesine sebep oldu.

Xi Jinping, ÇKP'nin genel sekreteri seçildikten sonra ilk inceleme seyahatinde, "Ekolojiyi koruma çalışmalarında ciddi eksiklik var. Bu konuyu hemen öncelik sırasına koymazsak daha büyük bedel ödeyeceğiz." ifadesini kullanmıştı.

Ekolojiyi koruma çalışmaları tablosuna geniş açıdan ve uzun vadeli bakılması gerektiğinin altını çizen Xi, hızlı başarı ve geçici çıkarlar için daha büyük kayba uğramaktan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Çin'in çabaları meyvelerini veriyor

Bununla beraber, Çin'in yeşil kalkınma konusunda gösterdiği büyük çabalar uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Şubat 2013'te, Çin'in ekolojik kalkınma felsefesini teşvik etmeye karar verdi, iki yıl sonra Çin'in bu konudaki stratejileri ve somut çalışmaları hakkında bir rapor yayımladı.

Çin'in ekosistemi koruma çabaları ciddi manada sonuç vermeye de başladı. 2016 yılında hava kirliğini ölçen PM 2.5 değeri Beijing, Hebei ve Tianjin bölgelerinde 2013 yılına göre yüzde 33 oranında düştü. Günümüzde, yeni enerjili araçlardan bisiklet paylaşımına kadar, düşük karbona dayalı yaşam tarzı Çin vatandaşları arasında yaygınlaşıyor.

Cumhurbaşkanı Xi, insanoğlunun doğa ile uyumlu şekilde kalkınması için düşük karbonlu ve geri dönüşümlü kalkınma yolunda kararlılıkla ilerleyerek, yeşil sanayi ve yeşil imalat kavramlarını tanıtmak gerektiğinin altını çizdi.