Çin: E-ticaret, BRICS ticari iş birliğinin ana gündemi olacak

Çin: E-ticaret, BRICS ticari iş birliğinin ana gündemi olacak

 

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkanı Zhang Shaogang, önümüzdeki günlerde e-ticaretin BRICS ticari işbirliğinin ana gündemini oluşturacağını açıkladı.

BRICS Ticaret ve Ekonomi Bakanları Toplantısı Ağustos ayında yapıldı. Toplantıda BRICS E-Ticaret İşbirliği Belgesi imzalandı. BRICS E-Ticaret Çalışma Ekibinin kurulmasıyla mevcut işbirliği seviyesinin artırılması kararlaştırıldı.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkanı Zhang Shaogang, dün Beijing'de basına verdiği demeçte; BRICS Ticaret ve Sanayi E-Ticaret Birliği'nin kuruluşunun göz önünde bulundurulmasıyla hükümetler ve işletmeler arasındaki olumlu etkileşimin yoğunlaştırılacağını, BRICS ülkeleri ve hatta tüm dünyada e-ticaret sektörünün gelişmesini hızlandıracaklarını belirtti.

Zhang Shaogang ayrıca, KOBİ'lerin uluslararası rekabete katılma kapasitesinin artırılması için de ortak çaba harcanacağını söyledi.

Zhang Shaogang, BRICS çerçevesindeki görüş birliklerinin yeni yükselen ekonomilerle gelişmekte olan ülkeler arasında e-ticaret konusunda daha fazla görüş birliklerinin varılmasına yardımcı olacağına işaret ederek, böylece çok taraflı e-ticaret platformunun oluşturulmasına BRICS katkısı sağlanacağını kaydetti.

Zhang Shaogang, yılsonu itibariyle BRICS E-ticaret kursunu düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.