Çin: BRICS iş birliğini diğer üyelerle birlikte güçlendireceğiz

Çin: BRICS iş birliğini diğer üyelerle birlikte güçlendireceğiz

 

Çin'in BRICS iş birliğini diğer üye ülkelerle birlikte daha da güçlendirmeye ve somutlaştırmaya hazır olduğu bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, 3 Eylül'de Çin'in Xiamen kentinde başlayacak BRICS Zirvesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Brezilya Cumhurbaşkanı Michel Temer başta olmak üzere birçok liderin zirveye dönük büyük beklentilerini dile getirdiğine dikkat çeken sözcü, farklı ülkelerden liderlerin zirvenin evsahibi Çin'e duydukları güven ile verdikleri desteği çok önemli gördüklerini söyledi.

Sözcü, Çin ve diğer üye ülkelerin BRICS iş birliğini güçlendirerek, bu mekanizma çerçevesindeki ikinci altın 10 yılın başlatılması için uygun zemin hazırlayacağını ifade etti.

Çinli sözcü, ayrıca tarafların ortak çabaları sayesinde Xiamen Zirvesi'nin başarıyla tamamlanacağına, iş birliğinin daha yüksek bir düzeye taşınacağına inandığını belirtti.

BRICS'in dönem başkanı Çin'in, geçmişteki başarılı deneyimlerden yola çıkarak "BRICS+" iş birliği modelini ortaya koyduğunu hatırlatan sözcü, bu fikrin, BRICS iş birliğinin sahip olduğu potansiyeli genişletmenin yanı sıra, iş birliğinin etkisini artıracağını, küresel ekonomik büyüme ile farklı ülkelerin ortak kalkınmasına da güç katacağını sözlerine ekledi.