Çin: BM kararı Kore Yarımadası'nda istikrar için faydalı

Çin: BM kararı Kore Yarımadası'nda istikrar için faydalı

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne sıkı yaptırımlar öngören kararın bölgede barış ve istikrarın korunmasını sağlayacağını açıkladı.

Sözcü Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nde önceki gün onaylanan 2371 sayılı kararı değerlendirdi.

Kararın, Kore Yarımadası ile bölgedeki barış ve istikrarın korunmasının yanında, yarımadanın nükleerden arındırılma sürecinin ilerletilmesini sağlayacağını belirten sözcü, uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme mekanizmasının korunması hedefiyle de örtüşen bu adımın, tüm üyelerin birlik hâlindeki tutumunu gösterdiğini kaydetti.

Çinli sözcü, kararla Altılı Görüşmeler'in yeniden başlatılmasının da desteklendiğini, sorunun barışçıl, diplomatik ve siyasi yollarla çözülmesinin istendiğini ifade etti.

Çin'in başından beri sorunun diyalog ve istişare yoluyla çözülmesine destek verdiğini hatırlatan sözcü, uluslararası toplumdan Çin tarafından ortaya konulan "ikili sonlandırma" önerisinin izlenmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından mart ayında açıklanan "ikili sonlandırma" önerisi, KDHC'nin nükleer ve füze faaliyetlerini durdurması, bunun yanında ABD ile Güney Kore'nin geniş çaplı askerî faaliyetlerini sonlandırması anlamına geliyor.