Çin Başbakanı Li Keqiang, Binali Yıldırım ile Görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang, Binali Yıldırım ile Görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile başkent Beijing'de bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede Çin ile Türkiye'nin yeni yükselen piyasa ekonomileri ve çok önemli ortaklar olduklarına işaret etti. Başbakan Li, Çin'in Türkiye ile birbirlerinin temel çıkarlarına ve başlıca endişelerine saygı göstermek ve parlamentolar arası temaslar dâhil olmak üzere tüm alanlardaki ve düzeylerdeki temas ve işbirliğini ilerletmenin yanı sıra, ilişkilerin kamuoyu nezdindeki temelini sağlamlaştırmak ve Çin-Türkiye ilişkilerini ilerletmek için çalışacaklarını söyledi.

İşbirliğinin dev bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Li Keqiang, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kaynaşmasını temenni ettiklerini vurguladı. Başbakan Li, ikili ilişkilerle ilgili olarak tarafların kendi üstünlüklerini değerlendirmesi, ticaretin daha dengeli şekilde geliştirilmesi, asli işbirliği alanlarında ilerleme kaydedilmesi, karşılıklı fayda ve çifte kazanç elde edilmesi önerilerinde bulundu.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım da görüşmede Türkiye'nin Çin'i önemli bir stratejik ortağı olarak gördüğüne işaret etti. Çin'in reform ve dışa açılma sürecindeki başarılarını takdirle değerlendirdiklerini belirten Yıldırım, Türkiye'nin Çin ile kalkınma stratejisini kenetlemeyi, altyapı, ticaret, yatırım ve diğer alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi, bu suretle ortak kalkınma gerçekleştirmeyi istediğini dile getirdi.