Çin Başbakan Yardımcısı Nepal'e Gidiyor

Çin Başbakan Yardımcısı Nepal'e Gidiyor

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang'ın kısa süre sonra Nepal'i ziyaret edeceğini açıkladı.

Ziyaret vesilesiyle iki ülkenin Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde somut iş birliğini derinleştirmeleri ve ortaklık ilişkilerini ilerletmeleri bekleniyor.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang Nepal hükümetinin daveti üzerine yapacağı ziyaret nedeniyle bu akşam Katmandu'ya ulaşacak. Wang Yang ziyareti kapsamında Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari, Başbakan Sher Bahadur Deuba ve Başbakan Yardımcısı Bijay Kumar Gacchedar ile görüşmeler yapacak.

Hua Chunying açıklamasında, "Geleneksel dostluğa ve iyi komşuluk ilişkilerine sahip Çin ile Nepal arasındaki ikili ilişkilerde iyi gelişme eğiliminin korunduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Wang Yang'ın Nepal'e gerçekleştireceği son ziyaretin iki ülke arasında önemli bir üst düzey etkileşim olduğuna dikkat çeken Hua Chunying, bu ziyaretle iki ülke liderleri ve hükümetleri arasında daha önce varılan iş birliği anlaşmalarının hayata geçirilmesinin ilerletileceğini söyledi.