“Çin-ASEAN ilişkileri büyük gelişme fırsatıyla karşı karşıya”

“Çin-ASEAN ilişkileri büyük gelişme fırsatıyla karşı karşıya”

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin-ASEAN ilişkilerinin seviyesinin kritik yükselme döneminde bulunduğunu ve daha büyük gelişme fırsatıyla karşılaştığını belirtti.

Geng Shuang, dün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin ASEAN ile İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı ve ASEAN'ın 50. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına katılması ile ilgili sorulara cevap verdi.

ASEAN ile iş birliğine büyük önem verdiklerinin altını çizen Sözcü Geng Shuang, örgüt ile ilişkilerin, Çin'in komşu ülkelerle ilişkilerinde öncelikli olduğunu belirtti. Geng Shuang, Çin ile ASEAN arasında diyalog ilişkilerinin kurulduğu 1991 yılından bu yana iki tarafın ortak çabaları sayesinde karşılıklı siyasi güvenin arttığını ve somut iş birliğinin meyve verdiğini hatırlattı.

Çin sözcüsü, ülkesinin ASEAN ile Güney Çin Denizi'nde sağlanan istikrarı korumaya, "Güney Çin Denizi'nde Tarafların Eylem Deklarasyonu" müzakerelerini ilerletmeye ve böylelikle Doğu Asya'daki bölgesel iş birliğini güçlendirerek ekonomik küreselleşmeye de güç katmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Bu yıl ASEAN 50. kuruluş yıldönümü ile Çin-ASEAN Turizm İşbirliği Yılı'nın kutlanacağını ve önümüzdeki yılın Çin-ASEAN stratejik ortaklık ilişkilerinin 15. yılı olduğunu hatırlatan sözcü, ikili ilişkilerin kritik yükselme döneminde bulunduğunu ve daha büyük bir gelişme fırsatıyla yüz yüze olunduğunun altını çizdi.