Çin-Afrika İş Birliği Forumu “Zirve” Düzeyine Yükseltiliyor

Çin-Afrika İş Birliği Forumu “Zirve” Düzeyine Yükseltiliyor

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Afrika İş Birliği Forumu'nun bu yıl Çin'in ev sahipliğinde zirve düzeyinde yapılacağını bildirdi.

Wang Yi, son foruma Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma adına, tüm üye ülke liderlerinin davet edileceğini söyledi.

Afrika ziyaretinde bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagama ile görüştü.

Wang Yi, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin'de düzenlenecek Çin-Afrika İş Birliği Forumu hakkında bilgi verdi.

Forumun, Çin ile Afrika ülkeleri arasında toplu diyalog yapılması ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin derinleştirilmesi için önemli bir platform olduğunu belirten Wang, bu buluşmanın, aynı zamanda dünyadaki en büyük ve en iyi sonuç veren Güney-Güney iş birliği platformu olduğunu kaydetti.

Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde 3 yıl önce başarıyla düzenlenen Çin-Afrika İş Birliği Forumu, bu yıl Afrika ülkelerinin talebi üzerine Beijing'de zirve düzeyine yükseltilecek.

Wang Yi, ayrıca Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagama'nın kendine sunulan daveti kabul ederek foruma Afrika Birliği Dönem Başkanı unvanıyla katılacağı bilgisini de verdi.

Birçok Afrika ülkesinin Kuşak ve Yol inisiyatifine destek verdiğini hatırlatan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu inisiyatifin Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Afrika Birliği'nin 2063 Gündemi'nin yanı sıra Ruanda dâhil olmak üzere Afrika ülkelerinin 2020 hedeflerine bağlanabileceğini ifade etti.

Wang Yi, bu sayede Afrika'nın gelişmesinin Çin'in gelişmesi, Asya ve Avrupa kıtalarındaki kalkınma, bölgesel entegrasyon ve ekonominin küreselleşmesiyle de bağlantılı olacağına dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang, ayrıca Kuşak ve Yol inisiyatifinin inşasını ortaklaşa yürütmenin, Afrika'da sanayileşme ve modernleşmenin hızlandırılması için de daha fazla kaynak ve imkân sağlayacağı yönündeki inancını da ifade etti.