Çin: ABD'nin itibarı zarar görüyor

Çin: ABD'nin itibarı zarar görüyor

Çin, ABD'nin kısa süre önce açıkladığı, Çin ürünlerine ek vergi uygulama kararının iki ülke arasında Washington'da varılan anlaşmaya aykırı olduğu, bunun sonucu olarak ABD'nin devlet itibarının zarar gördüğü görüşünü açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü olağan basın toplantısında ABD'nin kararını değerlendirdi. Sözcü, ABD'nin söz konusu tutumda ısrarcı olması halinde Çin'in de kendi yasal çıkarlarını korumak için kararlı ve güçlü tedbirler alacağını kaydetti.

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada, Çin'den 50 milyar dolar tutarındaki sanayi ve teknoloji ithalat ürünleri listesi açıklanacağı ve bu ürünlere yüzde 25'lik ek vergi uygulanacağı duyuruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, olağan basın toplantısında; "Sanırım herkes aynı şeyi düşünür; uluslararası ilişkilerde kendi verdiği söz tutmayan bir ülkenin devlet itibarı zarar görür. ABD'nin kendi sözüne sadık kalarak, Çin'le imzaladığı ortak bildiriye göre bizimle birlikte çaba harcaması çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.

Aynı zamanda sözcü, Çin'in girmek istemediği ticaret savaşının gerçekleşmesi halinde bundan korkmayacağını dile getirdi. Sözcü, ABD'nin keyfi davranması halinde Çin'in kendi yasal çıkarlarını korumak için kararlı ve güçlü tedbirler alacağını sözlerine ekledi.