Çin, ABD'li Komisyonun Vergi Kararından Memnun

Çin, ABD'li Komisyonun Vergi Kararından Memnun

 

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin Çin'den ithal edilen kamyon ve otobüs lastiklerine uygulanan ağır vergilerin kaldırılması kararının "nesnel olgularla uyumlu" olduğunu açıkladı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, dün Çin'in ABD sanayisine somut şekilde zarar vermediğinde veya bir tehdit oluşturmadığında karar kılarak, söz konusu ürünlere anti-damping ve ek gümrük vergileri uygulanamayacağını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı yetkililerinden Wang Hejun, ABD'li komisyonun kararını "nesnel ve adil" olarak niteleyerek, bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Wang, iki ülkenin lastik ürünlerinin birbirinden farklı olmakla birlikte, birbirlerini tamamlayıcı nitelik taşıdıklarına işaret etti. Wang, Çin'de imal edilen lastiklerin, ABD'deki büyüyen talebe yanıt verdiğini dile getirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen ay Çin menşeli kamyon ve otobüs lastiklerine uygulanan anti-damping vergilerinin yüzde 22,57'ye, ek gümrük vergilerinin ise yüzde 65,46'ya dek yükseltileceğine dair bir karar almıştı.

Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ABD'nin Çin'den yaptığı kamyon ve otobüs lastiği ithalatının toplam tutarı 2015'te 1,5 milyar dolar olarak kaydedildi. Ancak ticari soruşturmalar nedeniyle geçen yılın kasım ayı sonu itibarıyla bu miktar 1 milyar dolara geriledi.