Çin-ABD Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu Düzenlendi

Çin-ABD Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu Düzenlendi

 

Çin-ABD Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu dün, ABD'nin New York eyaletinde düzenlendi.

Etkinlikte, Çin ile ABD arasında ekonomi ve ticaret iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen "Yüz Günlük Plan" ile Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi ele alındı.

Eski New York belediye başkanlarından Michael Bloomberg, Yüz Günlük Plan çerçevesinde alınan ilk sonuçların, özellikle Çin'in finans sektörünün dışa açılımının genişletilmesinin, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri muhakkak güçlendireceğini söyledi.

Bloomberg, bu sonuçların her iki ülkeye daha fazla istihdam fırsatı sağlayacağı gibi, ABD'li işletmelerin maliyeti düşürerek rekabet gücünü kuvvetlendirmesine de yardımcı olacağını ifade etti.

Çin Ticaret Bakanlığı'nı temsilen diyaloğa katılan Lin Feng ise, 2015 yılında ABD'nin Çin'e yönelik ihracatının ve iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımın, ABD'nin gayrisafi yurt içi hasılasına 216 milyar dolar tutarında katkıda bulunduğunu belirtti.

Lin, bu durumun ABD'de 2 milyon 600 bin istihdam fırsatı yarattığını, dolayısıyla Çin ile ABD arasındaki ticaret açığının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin'in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai etkinlikte yaptığı konuşmada, şu an Çin ile ABD ilişkilerinin kritik bir dönemden geçtiğini ve ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin aslında karşılıklı yararı bulunan ilişkiler olduğunu belirtti.

Cui, Çin ve ABD'nin doğru tercihler yaparak, dünya gelişimine öncülük etmesi gerektiğine işaret etti.

Cui ayrıca, Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifinin bütün dünyaya açık olduğunu vurgulayarak, ABD'yi bu inisiyatife katılmaya davet etti.

Çin-ABD Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu'na Çin ve ABD'den önemli siyasi isimler, işletme temsilcileri ve uzmanlar katıldı.