Çin-ABD İlişkilerinin 40. Yıldönümü Kutlandı

Çin-ABD İlişkilerinin 40. Yıldönümü Kutlandı

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü vesilesiyle Beijing'de bir resepsiyon düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, resepsiyonda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, son 40 yılda büyük zorluklara rağmen ikili ilişkilerde önemli başarılar kazanıldığına işaret eden Wang Qishan, ikili ilişkilerin iki ülke halklarına büyük yarar getirdiği gibi, dünyada barış, istikrar ve refah sağlanmasını da ilerlettiğini belirtti.

İki ülke liderlerinin ilişkilerin daha da gelişmesi için yön belirlediğine dikkat çeken Wang, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının asıl amacının daima hatırlanması ve koordinasyona, iş birliğine ve istikrara dayalı temel ilkenin izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Wang, iki tarafın Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiri ile iki ülke liderlerinin sağladığı fikir birliği doğrultusunda, birbirinin egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermesinin yanı sıra, anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla uygun bir şekilde çözmesinin önemini vurguladı.

Wang, Çin ile ABD arasındaki somut iş birliğinin derinleştirilmesini ve halklar arasındaki temas ile iş birliğinin ilerletilmesini arzuladığını aktardı.

Bu yılın Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang, Çin'in kapısını dışarıya daha da açacağını ve başta ABD olmak üzere diğer dünya ülkelerinin kesinlikle Çin'in kalkınmasından daha fazla yarar göreceğini vurguladı.

ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Branstad'ın da aralarında bulunduğu 300 kişinin resepsiyona katıldığı öğrenildi.