“Çin-ABD Ekonomik ve Ticari İlişkiler Raporu” Yayınlandı

“Çin-ABD Ekonomik ve Ticari İlişkiler Raporu” Yayınlandı

 

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün "Çin-ABD Ekonomik ve Ticari İlişkiler Raporu" yayınlandı.

Raporda, hem Çin hem de ABD'nin iki taraflı ekonomik ve ticari iş birliğinden faydalandığı belirtilerek, çıkarların birbiriyle uyuştuğu bir yapının oluşturulduğuna işaret edildi.

Raporda, Çin ve ABD'nin anlaşmazlıkları uygun bir şekilde çözerek, somut iş birliğini genişletmesi ve ekonomik ile ticari ilişkileri zenginleştirerek her iki ülkenin halkına fayda sağlaması gerektiği ifade edildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Sun Jiwen ise, Çin ve ABD'nin dünya ekonomisinin yüzde 40'ını oluşturduğuna dikkat çekti.

İki ülkenin mal ihracatlarının dünya toplamının dörtte birine denk geldiğini belirten Sun, yurtdışına yapılan yatırım ile yurtiçine çekilen sermayenin de dünya genelinin yüzde 30'unu teşkil ettiğini belirtti.

Sun, en büyük gelişmekte olan ülke Çin ile en büyük gelişmiş ülke ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişme yönünün sadece iki ülkeyi değil, küresel ekonomiyi de etkilediğini vurguladı.

Sun, raporda pek çok örnek ve rakamın, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin özünün karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç olduğunu kanıtladığına işaret etti.

Sun ayrıca, Çin'in ABD ile birlikte piyasayı daha da dışa açmaya, iki taraflı yatırımı arttırmaya ve ticaret ile yatırımın dengeli bir şekilde gelişmesini sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Öte yandan raporda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin büyümesiyle birlikte, ticaret anlaşmazlıklarının da arttığı bildirildi.

Rapora göre, son yıllarda ABD'nin Çin yapımı çelik ürünlerine uyguladığı anti-damping ve anti-sübvansiyon gibi önlemlerden dolayı, Çin'in ABD'ye yönelik çelik ihracatında sürekli düşüş eğilimi görüldü.

Raporda ayrıca, geçen 10 yıl içinde ABD'nin Çin'e yönelik ihracatındaki artış hızının, ABD ihracatındaki toplam artış hızının üç katı olduğuna işaret edildi.