Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu Tamamlandı

Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu Tamamlandı

 

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in eşbaşkanlık ettiği ilk Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu dün Washington'da düzenlendi.

Çin ve ABD, görüşmede, iki ülkenin devlet başkanları arasında varılan fikir birlikleri doğrultusunda, karşılıklı yarara dayalı iş birliğini geliştirerek, birbirine saygı ilkesi temelinde anlaşmazlıkları azaltıp ikili ilişkilerin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için ortak çaba harcayacaklarını belirtti.

Çin, iki ülkenin birbirlerinin stratejik arzularına doğru tutumla yaklaşması gerektiğini kaydetti. Çin'in stratejik arzusunun çok net olduğuna işaret eden Yang Jiechi, bunun ülkesinin ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarının korunarak "iki ayrı yüzyıl" hedefi ile kalkınma rüyasını gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

ABD tarafı, sürekli ve hızlı gelişen Çin'i frenleme veya zayıflatma niyetinde bulunmadığını ifade ederek Çin'le iş birliğini güçlendirip uzun vadeli ve yapıcı ilişkileri sürdürmeye hazır olduğuna dikkat çekti.

Görüşmede Taiwan ve Tibet sorunları da gündeme geldi. Çin bu sorunlara yönelik ilkeli tutumunu ve ABD'nin ilgili taahhütlerine sadık kalarak sorunlara uygun çözüm getirmesinin önemini vurguladı. ABD tarafı, "Tek Çin" politikasında ısrar ettiklerini, Tibet'in Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul ettiğini ve Çin'i bölme girişimlerine destek vermeyeceğini yineledi.

Çin, Kore Yarımadası nükleer sorunu hususuna ilişkin tutumunu toplantıda da yineledi. ABD'nin Güney Kore'de (Kore Cumhuriyeti) THAAD sistemini konuşlandırmasına karşı çıktığının altını çizen Çin tarafı, bu girişimlerin durdurulmasını istedi.

İki taraf, ayrıca, terörle mücadele konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İlk diyalogun yapıcı ve verimli geçtiği yönünde görüş bildiren taraflar, bu platformu iyi değerlendirerek ikili ilişkilerde daha büyük ilerleme kaydedilmesinde anlaştı.