CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Şerif Mardin'in vefatının yalnız bilim dünyası, akademik ve entelektüel dünya için değil siyaset dünyası ve düşünce hayatı için de büyük kayıp olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sosyolog ve siyaset bilimci Prof. Dr. Mardin'in vefatı nedeniyle mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Mardin'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını bildiren Kılıçdaroğlu, "Aramızdan ayrılışı yalnız bilim, akademik, entelektüel dünya için değil siyaset dünyası ve düşünce hayatımız için de çok büyük bir kayıptır." ifadesini kullandı. 

Bilimde, büyük tartışmalara yol açan bakış açıları ve tezler geliştirmenin önemine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Mardin'in siyasi ve toplumsal yaşama ilişkin en temel ve bugün dahi en çok tartışılan tezleri öne süren bir bilim insanı olduğunu kaydetti. 

Kılıçdaroğlu, mesajında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yazıları büyük ilgi uyandırıyordu çünkü tarih, sosyoloji ve siyaset bilim konuları ve yöntemleri üzerindeki eşsiz hakimiyeti en derin soruları sormasını ve alışılmışın dışında yeni, yaratıcı, çarpıcı yanıtlarla karşımıza çıkmamızı sağlıyordu. Aklımıza yatsın yatmasın doğru varsaydıklarımızı yeniden gözden geçirmemizi ve bildiklerimize başka açılardan bakmamızı sağlıyordu.

Yazılarında ve konuşmalarında insanlarımızın anlam dünyalarının derinliklerini anlamanın önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Mardin'i Türkiye'de ve dünyada büyük bir değer yapan iyi bildiği çok sayıda dil, ders verdiği önde gelen üniversiteler, ulusal ve uluslararası çalışmalarının sayısı değil bilim ve düşünce hayatımıza tartışma ve dinamizm katan farklı ve orijinal çalışmaları ve görüşleridir. Türkiye kuşkusuz uluslararası sosyal bilim dünyasındaki en büyük değerini kaybetti."