Chang'e-4'ün Ay Keşfinde Çin-ABD İş Birliği

Chang'e-4'ün Ay Keşfinde Çin-ABD İş Birliği

Çin'in Chang'e-4 keşif aracının Ay'da yürüttüğü görev kapsamında ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile iş birliği gerçekleştirildiği açıklandı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından yapılan açıklamada, Çinli bilim insanlarının Chang'e-4'ün fırlatılmasından önce, NASA'nın Ay keşfi uydusu LRO'nun ekibiyle sıkı temaslarda bulunduğu belirtildi. Açıklamada, CNSA ile NASA arasında Chang'e-4'ün Ay yüzeyine inişinin Ay yörüngesinde bulunan LRO aracılığıyla gözlemlenmesi konusunda anlaşma sağlandığı vurgulandı.

İdareden edinilen bilgiye göre, NASA, CNSA ile LRO'nun yörüngesine ilişkin verileri paylaşırken, CNSA da LRO'ya Chang'e-4'ün iniş zamanı ve yeri hakkında bilgi verdi.

İdarenin açıklamasında ayrıca, CNSA'nın uzayın gizemlerini keşfetmek amacıyla, diğer ülkelerin resmi uzay ajansları ve uzay bilimleri araştırma kurumlarının yanı sıra uzay meraklıları ile birlikte çalışmaya hazır olduğu belirtildi.

Öte yandan, Chang'e-4'ün Ay keşfi görevinde ABD'nin yanı sıra, Almanya, İsveç, Hollanda, Rusya, Arjantin, Suudi Arabistan ve Avrupa Uzay Ajansı'yla da iş birliği yapılıyor.