Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki:
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Burada çıkacak projelerde Bayburtumuz herhalde bir turizm destinasyonu olacak diye düşünüyorum. Yeter ki doğru projelendirelim, aynı şekilde çalışıp bu proje üstünde ısrar edelim." dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, beraberindeki Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Bayburt Valiliğini ziyaret etti, valilik şeref defterini imzaladı.
Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, kente Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın daveti üzerine geldiğini belirterek, "Sadece gezi amaçlı değil, aynı zamanda Bayburt'a yapılacak olan kentsel dönüşüm hususunda da bir çalışma yapabilmek, Bayburtumuzu özellikle tarihi kadim kimliğine kavuşturabilmek amacıyla burada bir çalışma alanı oluşturabilmek amacı ile gelmiş bulunuyoruz. Belediye Başkanımızın ev sahipliğinde yaptığımız toplantılarda, hangi mahallelerde dönüşüm yapacağımızı, buralarda nasıl bir yol izleyeceğimizi kararlaştırdık." diye konuştu.

Esnaf ziyaretinde bulunduklarını da anlatan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Sonra da çarşı içerisinde özellikle esnaf arkadaşlarımızın bulunduğu yerlerde sokak sağlıklaştırma projesini yerinde gördük. O bölgede yapılacak binaların cephe çalışmaları husunda da fikir tahsisinde bulunduk. Değerli başkanımızı da tebrik ediyoruz. Gayret ediyor, biz de yardımcı olacağız. Aslında bulunduğu coğrafya itibariyle Bayburtumuz bir taraftan butik, küçük bir şehir gibi gözükse de coğrafi, tabii güzellikleri açısından hiçbir ilin kolay kolay sahip olamayacağı bir nimete sahip."

- "Ortaya çok güzel projeler çıkacak"

Özhaseki, Bayburt'un güzelliklerinden bahsederek, "İçerisinden bir güzel nehir akıyor, etrafta yamaçlar var ve bu güzelliği de bizim aslında insanoğlu olarak daha da hoş hale getirmemiz lazım. Zamanında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığım sırasında Erciyes'te yaptığım projelerde gezdirdiğim insanlardan bir kısmı, batıdan geldiklerinde şöyle söylemişlerdi. 'Burada Cenab-ı Allah dağda ne vermişse mükemmel vermiş ama insan eliyle ne yapılmışsa hepsi de çirkin olmuş' demişlerdi." değerlendirmesinde bulundu.

"Doğrusu biraz insan eliyle yapılanlar etrafa baktığımızda yürek kaldırıyor." ifadesini kullanan Bakan Özhaseki, "Doğru bir yapılaşma değil, doğru bir planlama değil, belediye başkanımızın işi zor. Epeyce uğraşması lazım ama doğru yerlerden başlamış, iyi işler yapmış. Bize gösterdiği bölgelerde kentsel dönüşümleri biz de bakanlık olarak elimizden geldiğince destekleyip yapacağız." dedi.

Mehmet Özhaseki, ortaya çok güzel projeler çıkacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Özellikle Bayburtlu hemşehrilerimizden ricam, başkanımızın ortaya koyacağı bu projelerde Bayburtlu hemşehrilerimiz yardımcı olsunlar, destek versinler, güvensinler çünkü arkasında hükümet olarak biz varız. En başta Bayburtumuzun Bakanı var, paranın, maliyenin başında. Sonuna kadar Bayburt ili için elinden geleni de yapıyor. Burada çıkacak projelerde Bayburtumuz herhalde bir turizm destinasyonu olacak diye düşünüyorum. Yeter ki doğru projelendirelim, aynı şekilde çalışıp bu proje üstünde ısrar edelim. Sonucunda da orataya çıkacak proje hakikaten Bayburt'un seveceği ve sonunda da ekonomik olarak getirisi olacağı bir durum olacaktır diye düşünüyorum."