“Cayetano'nun Ziyareti, Çin-Filipinler Stratejik İş Birliğini İlerletecek”

“Cayetano'nun Ziyareti, Çin-Filipinler Stratejik İş Birliğini İlerletecek”

 

Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano'nun, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin daveti üzerine 28 Haziran-1 Temmuz günlerinde Çin'e resmi ziyarette bulunacağı açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Cayetano'nun ziyaretinin, iki ülkenin her alandaki kapsamlı iş birliğinin derinleştirilmesine katkı yapacağı ve barış ile kalkınmaya dayalı stratejik iş birliği ilişkilerinin yeni bir döneme gireceğine inandıklarını belirtti.

İkili ilişkilerin geçen yıldan itibaren iyileştirilmesinden bu yana sürekli ve iyi şekilde geliştiğini vurgulayan Geng Shuang, bunun hem iki ülkenin halklarına somut çıkarlar getirdiğini hem de bölgedeki barış ile istikrarı ilerlettiğini ifade etti.

Sözcü Geng Shuang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçtiğimiz mayıs ayında düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılan Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'yle tekrar görüşerek, ikili ilişkilerin ileri bir seviyeye taşınması konusunda önemli fikir birliğine vardığını kaydetti. Filipinler'in bu yıl ASEAN'ın dönem başkanlığını üstlendiğini dile getiren Geng Shuang, Çin'in ASEAN ülkeleri ve Doğu Asya ile iş birliğini sürekli derinleştirmek için Filipinler'le ortak çaba harcayacağını da sözlerine ekledi.