Caretta Carettalar Denizle Buluştu

Caretta Carettalar Denizle Buluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Burada müthiş bir bilinç gelişti. 2 ay sonunda yumurtadan çıkan hayvanlar denizle buluşuyor. Bu çalışmalarla 2014 yılında 56 bin, 2015 yılında 65 bin, 2016 yılında 92 bin 242 civarında deniz kaplumbağası denizle buluştu, doğal yaşamına döndü." dedi.

Bakan Özhaseki, Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'ndeki Deniz Kaplumbağa Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER) incelemelerde bulunarak merkezde yürütülen çalışmalar hakkında DEKAMER Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska'dan bilgi aldı.

Merkezdeki yaralı kaplumbağaları inceleyen Özhaseki, daha sonra İztuzu Kumsalı'ndaki yuvalarından 2 aylık kuluçka döneminin ardından çıkan yavru caretta carettaların denize bırakılma törenine katıldı.

Özhaseki, Muğla Valisi Amir Çiçek, DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska ve protokol üyeleri ile 20 yavru caretta caretta ile tedavisi tamamalanan 3 caretta carettayı denize saldı.

 Özhaseki, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl 100 bine yakın kaplumbağanın yeniden hayata döndüğünü söyledi.

Bir tarihte tamamiyle yok olmakta olan caretta caretta türünün bakanlığın uhdesinde 4 yıldır süren çalışmalarla binlercesinin doğaya geri gönderildiğini belirten Özhaseki, "Özellikle 5 özel koruma çevre bölgesinde yapılan çalışmalarla hayvanlar buraya geldiğinde yumurtluyorlar. Yaklaşık 2 ay kadar kuluçkada kalıyorlar. Bu süre içerisinde biz onları korumaya alıyoruz. Kafesleme sistemiyle bu hayvanların bütün yumurtalarını koruyoruz." dedi.

Özellikle bu çevredeki vatandaşların koruma konusunda bilinçli olduklarına işaret eden Özhaseki, "Burada müthiş bir bilinç gelişti. 2 ay sonunda yumurtadan çıkan hayvanlar denizle buluşuyorlar. Bu çalışmalarla 2014 yılında 56 bin, 2015 yılında 65 bin, 2016 yılında 92 bin 242 civarında deniz kaplumbağası denizle buluştu doğal yaşamına döndü. Şimdi arkadaşlarımız izlemeye devam ediyor ve yeni raporlar gelmek üzere. Bu sayı çok daha fazlasına ulaşacak. Müthiş bir canlı türünü biz burada kurtarmış oluyoruz." diye konuştu.

Nesli tükenmekte olan caretta carettaların yürütülen çalışmalarla çoğalmaya başladığına vurgu yapan Özhaseki,  caretta carettaların 20-25 yıl sonra tekrar doğdukları yerlere gelerek yumurta bırakıp  yeniden denizlere döndüğünü dile getirdi.

Özhaseki, 2017 yılında 100 bin civarında caretta carettanın denizle buluşacağını anlatarak, amaçlarının caretta carettaların doğal ortamlarını korumak olduğunu ifade etti.

DEKAMER'de yaralı caretta carettaların tedavilerinin de yapıldığını kaydeden Özhaseki, bugün düzenlenen törende tedavisi tamamlana 3 caretta carettanın da doğal ortamına gönderildiğini söyledi.