BRICS Kalkınma Bankası: Çin'in tecrübelerini yaygınlaştıracağız

BRICS Kalkınma Bankası: Çin'in tecrübelerini yaygınlaştıracağız

 

BRICS Yeni Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Zhu Xian, bilgiye dayalı bir bankanın oluşturulması ve Çin'in tecrübelerinin tanıtılması için çalışacaklarını belirtti.

Zhu Xian kısa bir süre önce Çin'in güneyindeki Xiamen kentinde düzenlenen 2017 İlk Bilim ve Teknolojiye Dayalı Finans Uluslararası Zirvesi'nde, bilgiye dayalı bir banka oluşturarak, Çin'in başarılı inovasyon tecrübelerini anlatacaklarını ve daha çok projeye para desteği ile bilgi paylaşımı sunacaklarını söyledi.

Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin, küresel ekonominin yüzde 35'inden fazlasını oluşturduğuna ve dünyanın ekonomik gelişmesine önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çeken Zhu, ancak gelişmekte olan ülkelerin geleneksel uluslararası finans düzeninde söz haklarının yeterince sağlanmadığını kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerin her yıl trilyonlarca dolarlık temel yatırım eksikliğinin tamamlanması ve bu ülkelerin endüstriyel yapılarının iyileştirilmesi ile yeni enerji kullanımına destek verilmesi gerektiğine işaret eden Zhu, bunun Yeni Kalkınma Bankası ve Asya Altıyapı Yatırım Bankası gibi çok taraflı finans kuruluşlarının önemli görevi olacağının altını çizdi.

Çin'in altıyapı tesisleri inşası alanında birçok inovasyon tecrübesi edindiğini dile getiren Zhu, bu tecrübelerin işbirliği, transfer ve paylaşım yollarıyla diğer gelişmekte olan ülkelere yarar sağlayabileceğini sözlerine ekledi.