BRICS Dışişleri Bakanları Toplandı

BRICS Dışişleri Bakanları Toplandı

 

BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları, New York'ta devam eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) sırasında bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, BRICS Xiamen Zirvesi'nde alınan, daha yoğun, geniş ve kapsamlı ortaklık ilişkisi geliştirme ve ekonomik, siyasi ve kültürel iş birliğini derinleştirme kararlarına vurgu yaptı. Ayrıca, "BRICS+" tarzındaki iş birliği modelini yaygınlaştırma ve böylece BRICS iş birliğinin 2. on yıllık parlak dönemini başlatma kararlarını hatırlattı. Wang, şu an öncelikli görevin söz konusu kararları hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Bakan Wang Yi, dünya barışı ve kalkınmasının korunmasında önemli bir güç olan BRICS ülkelerinin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer kriz ile Suriye ve Afganistan gibi sorunların siyasi yöntemle çözülmesi için katkı sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Wang, dünya ekonomisinin önemli bir itici gücü olan BRICS ülkelerinin, çok taraflı ticaret sistemini korumasının ve küresel ekonomik yönetişimdeki reformu ilerletmesinin önemine dikkat çekti.

Ayrıca, BRICS ülkelerinin uluslararası konularda BM'in çekirdek rolünü koruması, çok taraflılığı desteklemeye devam etmesi ve eşgüdümü arttırması gerektiğini dile getirdi.

BRICS ülkelerinin diğer dışişleri bakanları ise, çeşitli alanlardaki iş birliğini derinlemesine geliştirmeyi, diğer yeni kalkınan piyasalar ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki eşgüdümü güçlendirmeyi ve dünya barışı ile ortak kalkınma için daha büyük katkı yapmayı arzuladıklarını ifade ettiler.