BRICS Dışişleri Bakanları Beijing'de Bir Araya Geldi

BRICS Dışişleri Bakanları Beijing'de Bir Araya Geldi

 

BRICS Dışişleri Bakanları görüşmesi bugün Beijing'de yapıldı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin başkanlık yaptığı toplantıya, Güney Afrika, Rusya, Hindistan ve Brezilya'nın dışişleri bakanları katıldı.

Wang Yi, BRICS iş birliği mekanizmasının kurulmasından bu yana geçen 10 yıl içinde, tarafların açıklık, kapsayıcılık, iş birliği ve ortak kazançtan oluşan BRICS ruhu ışığında büyük gelişmeler kaydedilmesini sağladığını hatırlattı.

Wang, 5 ülkenin ekonomisinin dünyadaki payı yükselirken, ticaret ve yatırım hacminde de büyük ölçüde artış yaşandığını söyledi.

Wang, bu yıl BRICS dönem başkanlığını yürüten Çin'in, diğer 4 ülkeyle birlikte siyasi güven, ekonomi ve finans ile kültürel değişim olmak üzere 3 iş birliği alanında atılan temelleri sağlamlaştırarak, daha çok yeni iş birliği alanları keşfetmeye ve BRICS iş birliğinde daha çok sonuç alınması için çalışmaya hazır olduğunu dile getirdi.

BRICS Ülkeleri Liderleri 9. Görüşmesi'nin Eylül ayında Xiamen'de yapılacağını anımsatan Wang, görüşmenin BRICS iş birliğinin gelişmesinde derin etki yaratacağını vurguladı.

BRICS Dışişleri Bakanları ise görüşmede, geçen 10 yıl içinde 5 ülke arasındaki iş birliğinde elde edilen gelişmeleri ve deneyimleri özetleyerek, bundan sonraki iş birliği ile günümüzdeki uluslararası durumlar ve sıcak sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede BRICS ülkelerinin, yeni yükselen piyasa ülkeleri ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğini hızlandırarak, gelişmekte olan ülkelerin hak ve çıkarlarını koruması gerektiği belirtildi.

Görüşmede ayrıca, uluslararası adaletin korunması, dünya barış ve istikrarının hızlandırılması, BM'nin uluslararası işlerdeki çekirdek konumunun korunması, sıcak sorunların siyasi çözümünün hızlandırılması, küresel sınamalarla el ele mücadele edilmesi ve iş birliği ile ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkinin oluşturulması konusunda mutabakat sağlandı.

Görüşmede, dünyanın çok kutuplulaşması ve uluslararası düzen ile uluslararası sistemin daha adil ve meşru yönde gelişmesinin ilerletilmesi gerektiğinin de altı çizildi.

Görüşmede son olarak, BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları Görüşmesi Basın Bildirisi yayımlandı.

Görüşmenin ardından 5 dışişleri bakanı hep birlikte gazetecilerin karşısına çıktı.