BRICS Bankası, Teknolojik İnovasyon Projelerine Öncelik Veriyor

BRICS Bankası, Teknolojik İnovasyon Projelerine Öncelik Veriyor

 

BRICS Yeni Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Zhu Xian, bankanın teknolojik inovasyon projelerine sağlanan kredilere öncelik vereceğini söyledi.

Yeni kalkınan ekonomilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan BRICS Yeni Kalkınma Bankası, geçtiğimiz yıl, esas olarak Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'daki altyapı projelerinde kullanılmak üzere toplam 1,5 milyar dolar tutarındaki kredilere onay verdi.

BRICS ülkelerinin dünya ekonomisindeki payı 2002'de yüzde 8,2 iken, bu oran 2015 itibarıyla yüzde 22,2'ye yükseldi.

Zhu Xian, Xia'men kentinde düzenlenen finans konulu bir forumda yaptığı konuşmada, bankanın finansman, yeterlilik inşası ve bilgi paylaşımı gibi yollarla gelişmekte olan ülkelerdeki teknolojik inovasyonu güçlendirmeyi hedeflediğini dile getirdi.

Zhu, bu kredi önceliklerinin, bankanın geleneksel çok taraflı finans kuruluşlarından daha farklı bir yol izleyeceği anlamına geldiğini ifade etti.

Zhu, gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisi içinde yüzde 35'lik yer tutmalarına rağmen, geleneksel çok taraflı finans kuruluşları içinde eşit karar yetkisini haiz olmadıklarına da dikkat çekti.

BRICS Yeni Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Zhu, bu ülkelerin, sanayilerini iyileştirmek ve enerji sektörünü geliştirmek için her yıl trilyonlarca dolara ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Zhu, "Bu, BRICS Yeni Kalkınma Bankası ile Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın önceliği olacak" diye konuştu.

Zhu Xian, altyapı projelerinde teknolojik inovasyona dair zengin tecrübelere sahip olan Çin'in, bu deneyimlerini diğer gelişmekte olan ülkelerle paylaşmak istediğini sözlerine ekledi.