BMGK Kuzey Kore Gündemiyle Tekrar Toplanıyor

BMGK Kuzey Kore Gündemiyle Tekrar Toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin yeni füze denemesinin ardından bugün toplanacağı bildirildi.

BM'den yapılan açıklamada, Güvenlik Konseyinin saat 15.00'te (TSİ 22.00) Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füze denemesini görüşmek üzere kapalı oturumda toplanacağı belirtildi. Toplantı talebinin ise ABD ve Japonya'dan geldiği öğrenildi.

Yonhap haber ajansı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Sunan yakınlarında yerel saatle sabah saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattığını ve füzenin Japonya'nın üstünden geçerek Kuzey Pasifik'e ulaştığını duyurmuştu.

Japon devlet televizyonu NHK ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füzeyi Japonya'nın kuzeydoğusuna doğru fırlatmış olabileceğini bildirmişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 3 Eylül'de 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6'ncı nükleer denemesini yapmasının ardından ABD'nin hazırladığı ve Pyongyang'a yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını isteyen karar BMGK tarafından kabul edilmişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ise BMGK'nın son ekonomik yaptırımlarına sert tepki vererek, Japonya'yı "batırmak" ABD'yi ise "küle çevirmekle" tehdit etmişti.