BM'den ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Diplomasi Çağrısı

BM'den ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Diplomasi Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasında artan gerginliğin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini bildirdi. 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, iki ülke arasındaki tırmanan retorikten endişe duymaya devam ettiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi kararının, gerginliği azaltmaya yönelik bir yol haritası olduğununu vurgulayan Dujarric, taraflara diplomasiye odaklanılması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, 5 Ağustos'ta nükleer faaliyetlerine ve füze denemelerine devam eden Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması kararı almıştı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, yaptırım kararının ardından ABD'ye sert tepki göstermiş ve Pasifik Okyanusu'nda ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam Adası'nı vurmakla tehdit etmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti akılsızca davranırsa askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım Kim Jong-un başka bir yol izlemeyi seçer." uyarısında bulunmuştu.