BM Kuruluşlarından Kuşak ve Yol'a Övgü

BM Kuruluşlarından Kuşak ve Yol'a Övgü

 

2017 yılı Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nin (ECOSOC) başlattığı kalkınma için finansman forumu dün genel toplantı düzenledi. Toplantıya katılan uluslararası örgütler ve üye ülkelerin temsilcileri Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda (BRF) elde edilen kazançları takdirle değerlendirdi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, dünkü oturumda yaptığı konuşmada forumda elde edilen kazançlar hakkında bilgi verdi.

Liu Jieyi, Kuşak ve Yol'un 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni uygulama yolunda önemli bir girişim olduğunu kaydederek, geride kalan 4 yıl içinde Kuşak ve Yol girişiminin ortak müzakere, ortak inşa ve paylaşım kuralları temelinde sürdürüldüğünü hatırlattı.

Liu Jieyi ayrıca, gelecek 3 yıl içinde Kuşak ve Yol inşasına katılan gelişmekte olan ülkelere ve uluslararası örgütlere 60 milyar RMB yardım sağlayacaklarını ifade etti.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, BRF'nin küresel kalkınmanın yönetilmesinde örnek teşkil ettiğini ve tüm ülkelerin Çin'in tecrübelerinden faydalanması gerektiğini belirtti.

BM Asya Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) İcra Sekreteri Shamshad Akhtar, Çin'in küresel dostluk ilişkileri inşasını yürüttüğünü ve sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşılmasında bunun önem taşıdığını ileri sürdü.

Oturuma katlan uluslararası örgütler ve üye ülkelerin temsilcileri Kuşak ve Yol girişimini takdirle değerlendirdi.