BM Genel Sekreteri Guterres, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Füze Denemesini Kınadı

BM Genel Sekreteri Guterres, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Füze Denemesini Kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 15 Eylül'deki balistik füze denemesini kınadı. 

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Guterres, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 6. nükleer denmesinin hemen ardından yeniden balistik füze denediğini vurgulayarak bu denemelerin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık ihlali olduğunu bildirdi. 

Guterres, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne uluslararası yükümlülüklerine uyarak bu faaliyetlere son verme ve diyalog kanallarının tekrar açılması için çaba sarf etme çağrısı yaptı.

Açıklamada Genel Sekreterin gelecek hafta gerçekleşecek BM Zirvesi'nde bu konuyu ilgili taraflarla ele alacağı ifade edildi.

Öte yandan, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füze denemesi nedeniyle bugün acil olarak toplanacak BM Güvenlik Konseyi kapalı oturumda konuyu görüşecek.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 6'ncı nükleer denemesini yapmasının ardından BMGK pazrtesi günü Pyongyang'a yeni ekonomik yaptırımlar uygulamaya karar vermişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ise BMGK'nın son ekonomik yaptırımlarına sert tepki vererek, Japonya'yı "batırmak" ABD'yi ise "küle çevirmekle" tehdit etmiş ve bu sabah yeni bir balistik füze denemesi yapmıştı.