“Bir terör örgütü, meşru güçlerle bertaraf edilebilir”

“Bir terör örgütü, meşru güçlerle bertaraf edilebilir”

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Şimdi kurulan koalisyon, Türkiye gibi meşru, NATO müttefiki bir devlet yerine, Türkiye'de 40-50 bin cana kastetmiş, kan dökmüş PKK'nın Suriye'deki koluyla teröre karşı mücadele etmek istemektedir. Bir terör örgütünün çaresi, asla bir başka terör örgütü olamaz. Bir terör örgütü, meşru güçlerle bertaraf edilebilir. Mücadele onunla yapılabilir." dedi.

Kaynak, Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) Geleceğe İşbaşı Projesi Sertifika Töreni'ne eşi Şule Kaynak ile katıldı. KADEM'in Üsküdar'da bulunan merkezindeki iftarın ardından düzenlenen sertifika töreni, KADEM'in çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, törende yaptığı konuşmada, bugünün Dünya Mülteciler Günü olduğunu hatırlatarak, hadiseye bakıldığında Türkiye'nin bu meseleyi bir vicdan meselesi olarak gördüğünü söyledi.

Türkiye'nin, Avrupa'ya yönelen mülteci akımı Ege ve Akdeniz'de, soğuk sularda son bulmasın diye Avrupa Birliği ile geri kabul anlaşması imzaladığını anımsatan Kaynak, ancak verilen sözlerin tutulmadığını belirtti.

Kaynak, Türkiye'de muhacirlerin 200 binden fazla bebeğinin doğduğunu, eğitim çağında bir milyon çocuk ile bir milyondan fazla kadının bulunduğunu aktararak, "Krizin ilk etkilediği kadınlar. Çünkü kadınlar hem kendilerinin hem de çocuklarının sorumluluklarını taşımaktadırlar. Türkiye bu konuda 25 milyar doları aşkın, hem kendi bütçesinden hem belediyeler, KADEM gibi sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından bu yardımlar yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Türkiye'nin bu meselede izlediği politikaya değinerek, "Biz, onlar hiç gitmeyecekmiş gibi emanetlerini hissederek, çalışmalarımızı yapıyoruz ama yarın bölünmemiş, parçalanmamış, can ve mal emniyetlerinin sağlandığı vatanlarına dönsünler diye de dış politikamızı geliştiriyoruz." diye konuştu.

Geçen yıl eğitim çağındaki bir milyon çocuğun 170 bininin eğitim aldığını, 2016-2017 eğitim öğretim yılında 475 bininin doğrudan eğitim aldığını, 50 bininin de Milli Eğitim Bakanlığının verdiği ders kitaplarıyla sınavlara girdiğini belirten Kaynak, kadınların da sosyal ve ekonomik entegrasyonu için çalıştıklarını söyledi.