Bir Haftada 1176 Operasyon Düzenlendi

Bir Haftada 1176 Operasyon Düzenlendi

İçişleri Bakanlığı, terörle mücadele kapsamında ülke genelinde 1176 operasyon gerçekleştirildiğini açıkladı. Örgüte yardım ve yataklık iddiasıyla 302 kişi gözaltına alındı, 17 terörist öldürüldü, 4'ü sağ yakalandı, 6'sı ise güvenlik güçlerine teslim oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından, bölücü terör örgütüyle mücadele kapsamında sürdürülen operasyonların detaylarına ilişkin açıklama yapıldı. Buna göre, Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara unsurlarınca 1176 operasyon gerçekleştirildi, örgüte yardım ve yataklık iddiasıyla 302 kişi gözaltına alındı.

Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda, son bir hafta yurt içinde 17 terörist öldürüldü, 4'ü sağ yakalandı, 6'sı ise güvenlik güçlerine teslim oldu.

Operasyonlarda, 13'ü ağır ve uzun namlulu (2 Güdümlü Füze, 3 M-16, 1 Roketatar/Havan, 7 Kalaşnikov) toplam 20 silah, 130 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan madde, 24 el bombası, 2 bin 44 adet muhtelif mühimmat ele geçirildi. 27 el yapımı patlayıcı/mayın imha edildi, teröristler tarafından kullanılan, 5 ilde (1 Hakkâri, 4 Bingöl, 1 Tokat, 2 Van, 4 Diyarbakır) 12 sığınak / barınak / mağara kullanılamaz hale getirildi.

Yabancı teröristlerle mücadele kapsamında, DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 63 kişi gözaltına alındı. FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 616 kişi gözaltına alındı. Sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 16 kişi gözaltına alındı.