Binali Yıldırım İstanbul'daki Darbe Davasına Müdahil Oldu

Binali Yıldırım İstanbul'daki Darbe Davasına Müdahil Oldu

Darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin 28 askerin yargılandığı davada, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM ve Milli Savunma Bakanlığı müdahil olarak kabul edildi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin 7'si tutuklu 28 askerin yargılandığı davaya, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM ve Milli Savunma Bakanlığı müdahil oldu.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen beşinci duruşmaya, tutuklu sanıklar Yavuz Selim Dayı, eski binbaşı Özgür Araz, eski yüzbaşılar Muhammed Hayrettin Şahin ve Levent Güngör, eski Üsteğmen Ayhan Bağdat, eski uzman çavuşlar Mehmet Türkmen Seyhan ile Fatih Alkan katıldı.

Başbakanlık, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM, Milli Savunma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının avukatlarının da geldiği duruşmada, 3 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Duruşmada, darbe girişimi gecesi Lojistik Merkezinin önündeki olaylara ilişkin 5 kişi tanık olarak dinlenildi, sanık avukatları tutuklu müvekkillerinin tahliyesini istedi.

TBMM, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın avukatları da davaya katılma taleplerini sunarak, beyanda bulunmak için süre talep etti. Yine duruşmada katılan sıfatıyla yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık avukatları da beyanda bulunmak için süre istedi.

Mahkeme heyeti, ara kararında, TBMM, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın davaya katılma talebini kabul etti. Davaya müdahil olanlara beyanda bulunmaları için süre veren mahkeme, tahliye taleplerini de reddetti.

Mahkeme, güvenlik ve sanıkların bulunduğu cezaevine yakın olması nedeniyle duruşmanın 9 Ekim'de Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binada yapılmasını kararlaştırdı.