Beijing'in Yeni Havalimanı 2019'da Açılıyor

Beijing'in Yeni Havalimanı 2019'da Açılıyor

 

Beijing'in yeni havalimanındaki terminal binalarının çelik yapısı bugün tamamlandı. Resmi bir isim belirlenmese de geçici olarak "Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı" olarak anılan havalimanının 2019'da açılması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre, havaalanının terminal binaları 313 metrekareye kurulacak. Merkez noktası ve beş koldan oluşacak bu binalar kanatlarını açan bir anka kuşu görünümü ortaya çıkaracak. Beş kanadın tasarımında Çin kültürünün ipek, çay, porselen, saray bahçeleri gibi unsurları kullanılacak.

Beijing'in 46 km güneyinde kurulan havaalanı, Başkent Havalimanı'nın yükünü hafifletmek amacıyla inşa ediliyor. İki havalimanı arasındaki mesafe 67 km olacak.

Yeni havalimanını 72 milyon yolcu ve 2025 itibarıyla yılda 2 milyon ton kargo kapasitesi olacak şekilde tasarlandı. Havaalanında, toplamda 4 pist yer alacak, yıllık uçuşlar 620 bin seferi bulacak.

Daha sonra yapılacak genişletme çalışmalarıyla da bu kapasitenin 100 milyon yolcu ve yıllık 4 milyon ton kargoya çıkarılması hedefleniyor.