Beijing, Çin'in “En Akıllı Kenti” Seçildi

Beijing, Çin'in “En Akıllı Kenti” Seçildi

 

Nakitsiz yaşam üzerine hazırlanan bir raporda Beijing, Çin'in "en akıllı kenti" seçildi.

Bugün yayınlanan rapor, Çin'in teknoloji devi Tencent, Renmin Üniversitesi Finans Bölümü'ne bağlı Chongyang Enstitüsü ve Fransız pazar araştırma şirketi Ipsos tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Raporda, ulaşım, eğitim, alışveriş ve yiyecek dağıtım gibi farklı endeksler baz alınarak Çin'in kentlerinin "akıllılık" seviyesi ölçüldü. Çin'in 324 kentinde yaşayan ve mobil ödemeyi kullanan 6 bin 500'den fazla kişi araştırmaya katıldı.

Raporda, Beijing, nakitsiz yaşam anlayışının yerleşmesi bakımından ilk sırada yer aldı. Beijing'i bu konuda Shenzhen, Guangzhou ve Shanghai izledi.

Dongguan ve Foshan şehirleri de beklenmedik bir seviyeyi yakalayarak, sırasıyla altıncı ve onuncu sıraya yerleşip ilk onda yer aldı.

Rapora göre, Çinlilerin yüzde 40'ı dışarı çıktıklarında 100 yuandan (15 ABD Doları) az nakit taşırken, yüzde 52'si ise aylık tüketimlerinin yalnızca yüzde 20'si için nakit para kullanıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 70'i 100 yuan banknot ile bir haftadan uzun süre yaşadıklarını, yüzde 84'ü de nakitsiz, sadece telefonlarıyla dışarı çıkmanın "rahat" olduğunu ifade etti.