Bayburt'taki FETÖ/PDY Davası

Bayburt'taki FETÖ/PDY Davası

 Bayburt'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin haklarında dava açılan 32'si tutuklu, 9'u firari 60 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bayburt Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, "silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "kamu kurumlarını zarara uğratmak" suçlarından tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları hazır bulundu.

FETÖ/PDY'nin Bayburt'taki çatı soruşturması kapsamında daha önce tutuklanan ancak etkin pişmanlıkla tahliye edilen tutuksuz sanık M.A.Ö, savunmasında, duruşmanın ilk gününde savunma yapan sanık A.I'nın, örgütün sözde il imamı olduğu birçok tanık ifadesinde yer almasına karşın kendi savunmasında kendini yalnızca din adamı olarak tanıtmasına tepki gösterdi.

M.A.Ö. örgüt içi atamayla Bayburt'a gelen ve bir dönem Bayburt il imamlığı yapan A.I'nın kendini din adamı diye tanıttığını ama yalan söylediğini savunarak, "A.I'nın yaptığı savunmasında bu davada yargılanan bütün kişileri akılsız ve saf olarak suçlaması kabul edilemez. Savunmasında böyle bir görev yapmadığını ve kendinin sadece din adamı olduğunu savunan A.I'nın bu yaptığı aşağılık bir tutum." dedi.

Yargılaması tutuklu olarak yapılan örgütün muhasebecisi R.Y. savunmasında, FETÖ/PDY'yi kastederek, "Ortada bir örgüt yok. Örgüt olsa benim burda ne işim var. Sadece yaşanan bir süreç var." ifadesini kullandı.

Tutuksuz sanıklardan S.K. da örgütte mütevelli olduğunu ve 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde toplantılara katıldığı bir dönemde il imamı olan A.I'nın kendilerine, 'güzel günler gelecek, güzel şeyler olacak' dediğini anlatarak, kendilerinin o dönem bu sözleri terör olaylarının biteceği şeklinde yorumladıklarını söyledi.

- FETÖ/PDY Bayburt'tan topladığı paraları Nahçıvan'a aktarmış

İllerde örgütün imamlığını yapan kişilerin o şehirdeki her şeyi bilen ve yöneten kişiler olduğunu anlatan S.K, "İl imamı A.I. 'Nahçıvan'daki örgüt okulunda çalışan öğretmenlerin maaşları Bayburt'tan toplanan himmet paralarıyla ödeniyor.' diyordu. Örgüt Nahçıvan ile Bayburt'u kardeş şehir yapmıştı." diye konuştu.

Duruşmada savunma yapan 13 sanık da haklarındaki iddiaları reddetti.

Duruşmaya, yarın diğer sanıkların dinlenmesiyle devam edilecek.