Başbakan Yıldırım'dan Önemli Açıklama

Başbakan Yıldırım'dan Önemli Açıklama

Başbakan Yıldırım, Almanya Başbakanı Merkel'in Gümrük Birliği açıklamasını, "Almanya bütün AB benden sorulur havasında, birlik adına racon kesiyor" sözleriyle eleştirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı sonrasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Almanya Başbakanı Merkel'in Gümrük Birliği açıklamalarına değinen Yıldırım, şunları söyledi:

"Gümrük Birliği de Almanya'nın tek başına karar verebileceği bir konu olmamalıdır. Almanya bütün AB benden sorulur havasında, birlik adına racon kesiyor. Bu doğru değil. Birliğin kurumsal yapısına ve ilkelerine uyumlu değil dayatma anlamına gelir. Gümrük Birliği tek taraflı bir anlaşma değildir. Türkiye de bir an önce Gümrük Birliği'ni değiştirelim havasında değildir. Ne olursa olsun da değiştirelim diye can atar bir halimiz de yoktur. Onun için çok fazla endişelenmelerine gerek yok, heyecanlanmalarına gerek yok."

FETÖ firarisi Adil Öksüz için Almanya'ya nota verilmesine de değinen Yıldırım, "Almanya bunları korursa, imkân sağlarsa dostluğa yakışmaz. Biz Almanya'dan darbeye karışmış olan FETÖ mensuplarının barındırılmaması müsamaha gösterilmemesini ve Türkiye'ye iadesini istiyoruz. Almanya nasıl hukuk devletiyse Türkiye de hukuk devleti. Hukukun içinde bunlar yargılanacak, karşılığını görecektir" diye konuştu.