Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ünye'de

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ünye'de
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ ile mücadele konusunda, "Aman ha bunlarla mücadele ediliyor, edilmiyor diye düşünmeyin. Devlet olarak sonuna kadar gidilecek. Bağımsız yargı, bunlar hakkındaki kararı verecektir." dedi.

Kurtulmuş, Ünye Belediyesi tarafından Yunus Emre Parkı ve Ünye İskelesi'nde düzenlenen "Büyük Ünye İftarı"nda yaptığı konuşmada, Ünye'de, hemşehrileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Ramazanın, evleri, obaları şenlendirdiğini, küskünlük ve dargınlıkları ortadan kaldırdığını belirten Kurtulmuş, aynı zamanda yardımlaşma duygularını artıran ramazanın, çevreye karşı daha duyarlı olunmasını sağladığını ifade etti.

Türkiye'de yaşayan insanların sadece kendi çevresiyle değil, dünyanın bütün insanları ve Müslüman topluluklarla da ilgili olduğunu kaydeden Kurtulmuş, vakıflar ve dernekler üzerinden, Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden dünyanın her yerindeki mazlumlara yardım etmek için ellerin cebe değil, gönüllere götürdüğünü ifade etti. 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'nin çevresindeki ülkelere karşı da duyarlı olmak zorunda olduğuna vurgu yaparak, Suriye'de ve diğer Müslüman ülkelerde iç çatışmalar, bombalar, silahlar altında  yaşamak zorunda kalan insanların durumuna dikkati çekti. 

- "15 Temmuz 2016'da Türkiye, ikinci kurtuluş mücadelesini verdi"

Birilerinin, Türkiye'nin güçlü ve büyük olmaması için ellerinden geleni yaptığına işaret eden Kurtulmuş, 15 Temmuz'un, Anadolu topraklarının gördüğü en büyük ihanet hareketi olduğunu bildirdi.

 15 Temmuz'u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayan Numan Kurtulmuş, "Bu hain darbe teşebbüsünü ve onun arkasındaki kirli emelleri bütün yönleriyle çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağız. 15 Temmuz 2016'da Türkiye, ikinci kurtuluş mücadelesini vererek yeniden bağımsızlığını sıkı bir şekilde elde etti diyeceğiz. Bir daha bu ülkenin istiklaline ve istikbaline kimse göz dikemeyecektir. İnşallah bir daha böylesine hain bir teşebbüsle karşı karşıya kalmayacağız. Hesabını soracağız, millet olarak soracağız." diye konuştu. 

FETÖ mensuplarının birbirlerini diri tutmak için "Bayramda çıkacaksınız", "Bahar gelecek" dediğini aktaran Kurtulmuş, "Öyle bayramda, seyranda falan çıkmak yok. Bu darbeciler, bu katiller buldukları en ağır ceza ile karşı karşıya kalacaklar." ifadesini kullandı.

- "Devlet olarak sonuna kadar gidilecek"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, FETÖ davalarında, geçenlerde ilk ağırlaştırılmış müebbet cezasının verildiğine değinerek, "Aman ha bunlarla mücadele ediliyor, edilmiyor diye düşünmeyin. Devlet olarak sonuna kadar gidilecek. Bağımsız yargı, bunlar hakkındaki kararı verecektir." dedi.

PKK ile mücadele sırasında şehit haberlerinin geldiğini belirten Kurtulmuş, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör operasyonunda el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen Ordulu Uzman Çavuş Onur Tiken'e ve şehitlere rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. 

Bunun büyük bir acı olduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Bu acıya bu toprakları yurt yapmasını bilmiş olan dedelerimiz, atalarımız, büyüklerimizin nasıl direndiyse, millet olarak da inşallah dayanacağız, direneceğiz ve inşallah bu istiklal mücadelesini kazanacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş'un yanı sıra, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve çok sayıda Ünyelinin katıldığı iftar programında Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.