Başbakan Li Almanya ve Belçika'ya Gidiyor

Başbakan Li Almanya ve Belçika'ya Gidiyor

 

Başbakan Li Keqiang, 31 Mayıs-2 Haziran günlerinde Almanya'ya resmi ziyaret yapacak.

Li, mevkidaşı Angela Merkel'le başbakanlar arası yıllık görüşmeye katılacak, ardından Brüksel'de düzenlenecek 19. Çin-AB Liderler Görüşmesi'nde hazır bulunacak ve Belçika'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı, başbakanın yurtdışı gezisi hakkında dün basını bilgilendirdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao ve Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang gezi hakkında bilgi verdi.

Geziyle Çin ile ilgili taraflar arasında stratejik iletişim ve eşgüdümün güçlendirilmesi, siyasi güvenin artılması, iş birliği seviyesinin yükseltilmesi, Çin'in Almanya ve AB'yle kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi, Belçika'yla kapsamlı dostluk iş birliği ve ortaklık ilişkisine yeni güç kazandırılması bekleniyor.

Bakanlığın yaptığı bilgilendirmeye göre, Almanya ticaret, yatırım ve teknoloji alanlarında Çin'in Avrupa'daki en önemli iş birliği ortağı konumunda. İki ülke arasında hükümetler arası müzakere dahil 70'ten fazla ikili müzakere ve iş birliği mekanizması kurulmuş durumda. Çin ve Almanya'da yüze yakın kardeş şehir bulunuyor, yıllık personel değişimi 1,2 milyonun üzerinde. 2 ülke G20 çerçevesinde küresel ekonomik yönetişim için iş birliğini sürdürüyor.

Başbakan Li Keqiang'ın Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'la bir araya gelmesi, Başbakan Angela Merkel'le görüşmesi ve iş çevresiyle inovasyon temalı forumda buluşması planlanıyor. Ziyaret sırasında bir dizi iş birliği belgesinin imzalanması da bekleniyor.

Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang'ın verdiği bilgiye göre, Çin-Almanya ticaret hacmi 2016'da 151 milyar 290 milyon dolara ulaştı. Bu yılın ilk çeyreğinde bu rakam yüzde 10,5'lik artış göstererek 36 milyar 980 milyon doları buldu. Almanya'nın geçen yıl Çin'e yaptığı yatırım yüzde 74,2 artarak 2,7 milyar yuanı geçti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, Başbakan Li Keqiang'ın Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker'le Çin-AB liderler zirvesini düzenleyerek, Çin-AB ilişkisi, bölgesel ve küresel sorunları ele alacağını dile getirdi. Li ayrıca AB liderleriyle birlikte sanayi ve ticaret zirvesine katılacak, Çin-Avrupa Turizm Yılı etkinliğini başlatacak.

Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang, AB'nin uzun süredir Çin'in en büyük ticaret ortağı, Çin'in ise AB'nin 2. büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlatarak, iki tarafın altyapı inşası, finans ve dijital ekonomi gibi alanlarda verimli iş birliği geliştirdiğini kaydetti. Li, Çin-Avrupa yatırım anlaşmasıyla ilgili müzakerenin istikrarlı şekilde ilerletilmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, Başbakan Li Keqiang'ın Belçika gezisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2014 yılında iki ülke arasında kapsamlı dostluk iş birliği ve ortaklık ilişkisi kurulmasından bu yana ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti.

Wang, Başbakan Li'nin Belçika Kralı Philippe'le ve Başbakan Charles Michel'le ayrı ayrı görüşme yapacağını, Geely-Volvo'nun yeni model arabalarının tanıtım toplantısına katılacağını, bir dizi iş birliği belgesinin imzalanmasına tanıklık edeceğini belirtti.

Belçika Çin'in AB'deki 7. büyük ticaret ortağı ve 12. yatırım kaynağı. Çin'in ise Belçika'nın AB dışındaki 2. büyük ticaret ortağı konumunda.

Li, iki ekonominin gıda, finans, mikro elektronik, biyoilaç, çevre koruma gibi alanlarda birbirini tamamlayıcı nitelikte ve büyük potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, Çin ile Avrupa arasında temel bir sorun bulunmadığını, Çin'in AB ve AB ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmesinin dünya ekonomisine enerji kazandıracağını söyledi.