Başbakan Binali Yıldırım Malta'da

Başbakan Binali Yıldırım Malta'da

Başbakan Binali Yıldırım, Malta Başbakanı ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşuyor.

Resmi ziyaretler kapsamında Malta'ya giden Başbakan Binali Yıldırım, ortak basın toplantısında Malta Başbakanı ile kameralar karşısına geçti.

Türkiye ile Malta ilişkileri üzerine açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Malta'nın demokrasiye desteğini takdirle karşılıyoruz. AB ile Türkiye arasındaki mültecilerin durumuyla ilgili bugün yaşanan sorunları da ele aldık." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları;

Malta'nın AB dönem başkanlığı içerisinde AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve güncellenmesine karar verilen Gümrük Birliği anlaşmasının çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz. Sayın Başbakanın gereken desteği vereceğinden eminiz.15 Temmuz'da Türkiye'ye ve Türk hükümetine destek vermelerini takdirle karşılıyoruz.

Sayın Başbakan ile mülteci sorununu ve Suriye'de barışın tesis edilmesi siyasi çözümün bulunması konularını ele aldık. Bu konuda müşterek olarak neler yapabileceğimizi etraflıca değerlendirdik.

Malta geleneksel bir denizci ülkedir, dünyanın 3. büyük gemici ülkesidir. Denizcilik alanındaki mevcut iş birliğimizin devamı konusunda teyitleştik.