Bakan Eroğlu'dan Dikkat Çeken Sıcak Hava Uyarısı

Bakan Eroğlu'dan Dikkat Çeken Sıcak Hava Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sıcak hava uyarılarının ardından bir yeni uyarı da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan geldi. Bakan Eroğlu açıklamasında "Vatandaşlarımızın piknik ateşi yakmamaları, anız yangını veya köylerdeki yaktıkları çerçöpleri yakarken dikkat etmelerini istiyoruz. Yangınlar genelde belediyelerin attığı çöp, vatandaşların attığı şişe ve cam kırıklarından meydana geliyor" ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu hafta dünya genelinde mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklıklarının yaşanacağını söyleyerek, vatandaşları orman yangınlarına karşı uyardı.

Bir dizi ziyaret ile temel atma ve açılış yapmak üzere Karabük'te bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilk olarak Karabük Valisi Kemal Çeber'i makamında ziyaret ederek brifing aldı. Brifing sonrası Valilik Toplantı Salonu'nda beraberinde eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ile birlikte basın toplantısı yaptı. İlk olarak Karabük'e yaptıkları ve yapacaklarımı yatırımlar hakkında bilgiler veren Bakan Eroğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Eroğlu, Kütahya Domaniç'te meydana gelen ve 4 gün süren yangını dün itibariyle kontrol altına alıp soğut çalışmalarına başladıklarını söyledi. Orman yangınlarında genelde öncelikle yerleşim yerlerini ve köyleri koruma altına aldıklarını kaydeden Eroğlu, Domaniç yangınına 4 uçak, 15 helikopter, 130 arazöz, 30 dozer ve 600 yangın işçisi ile çok sayıda mühendisin müdahale ettiğini kaydetti.