Azerbaycan Cumhuriyet Günü Kutlamaları

Azerbaycan Cumhuriyet Günü Kutlamaları

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Türkiye-Azerbaycan kardeşlik ilişkilerinin kökeni, derin tarihi, kültürel ve beşeri bağlara, din ve dil birliğine dayanmaktadır. Böylesine sarsılmaz bir temel üzerine kurulmuş ilişkilerimiz, büyük bir aşama kaydederek stratejik ortaklık boyutuna taşınmıştır. Dostluk ve kardeşliğimiz, artan ekonomik iş birliğimiz, ortak küresel vizyonumuzla daha da perçinlenmiştir." dedi.

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov'un ev sahipliğinde elçilik konutunda Cumhuriyet Günü resepsiyonu düzenlendi.

Azerbaycan'da 28 Mayıs 1918'de ilan edilen cumhuriyetin 99. yılı ve Türkiye-Azerbaycan diplomatik ilişkilerinin 25. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resepsiyona, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'un yanı sıra çok sayıda yabancı diplomatik ve askeri misyon temsilcisi katıldı.

Bakan Arslan, resepsiyonda yaptığı konuşmada, dost ve kardeş Azerbaycan'ın Cumhuriyet Günü'nü tebrik etti. 

Azerbaycan'ın bağımsızlığını tekrar kazandıktan sonraki kısa sürede göz kamaştırıcı bir değişim ve gelişmişlik seviyesine eriştiğini belirten Arslan, ülkenin bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam edeceğini dile getirdi. 

Arslan, "Türkiye-Azerbaycan kardeşlik ilişkilerinin kökeni, derin tarihi, kültürel ve beşeri bağlara, din ve dil birliğine dayanmaktadır. Böylesine sarsılmaz bir temel üzerine kurulmuş ilişkilerimiz, büyük bir aşama kaydederek stratejik ortaklık boyutuna taşınmıştır. Dostluk ve kardeşliğimiz, artan ekonomik iş birliğimiz, ortak küresel vizyonumuzla daha da perçinlenmiştir." ifadesini kullandı.

Türkiye ile Azerbaycan'ın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her alanda birbirlerinin yanında yer almaya devam edeceğinin altını çizen Arslan, iki ülkenin ortak projelerle ortak güç olma hedefine katkı sağladığını belirtti. 

- "Ülkelerimiz ile halklarımızın birliği ebedi olacaktır"

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Bağırov da Azeri halkının 28 Mayıs 1918'de doğu ve Müslüman coğrafyada ilk demokratik cumhuriyeti kurduğunu vurguladı.

Bağırov, "Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 23 ay yaşamasına rağmen ülkede sosyal, ekonomik, askeri, bilimsel ve hukuki alanda devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirilmiştir. 18 Ekim 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşmuş Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ilk yılları ağır geçmiştir. Genç cumhuriyetimiz iç çatışmalar ve dış tehditlerle yüzleşmiştir." diye konuştu.

Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yönetimleriyle ülkesinin zorlukları bertaraf ederek pek çok başarıya imza attığını söyleyen Bağırov, Azerbaycan'ın uluslararası arenada güvenilir ve barış yanlısı bir devlet olarak ön sıralarda yer aldığına dikkati çekti.

Türkiye ile Azerbaycan arasında 14 Ocak 1992'de kurulan diplomatik ilişkilerin 25. yıl dönümünün kutlandığını dile getiren Bağırov, ilişkilerin Haydar Aliyev'in "Bir millet iki devlet" vizyonu çerçevesinde şekillendiğini ve yürütülen özel çabalarla iki ülkenin stratejik müttefik konumuna geldiğini anlattı.

Bağırov konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Karşılıklı güven ve dayanışma temelinde şekillenen Azerbaycan-Türkiye ilişkileri çok taraflı platformlarda da başarıyla devam ettirilmekte, bölgesel barış ve refahın sağlanmasına katkı sunmaktadır. Özellikle Azerbaycan-Ermenistan Dağlık Karabağ probleminin çözümü sürecinde Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası arenada sergilediği adil tutum ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik yürüttüğü destek politikaları gerçek bir dayanışma örneğidir. Şunun altını çizmek isterim ki Azerbaycan ve Türkiye arasında, sarsılmaz olan kardeşlik bağımız bundan sonra daha da güçlenecek, ülkelerimiz ile halklarımızın birliği ebedi olacaktır."

- Resepsiyon daveti

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Azerbaycan'ın bağımsızlık yıl dönümü vesilesiyle Bakan Arslan ile Büyükelçi Bağırov'a madalya takdim etti. Azerbaycan'ın Cumhuriyet Günü'nü tebrik eden Kaseinov, Türk halklarının kardeşliği ve dostluğunun sonsuz olması temennisinde bulundu.

Resepsiyonda Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Azerbaycan Cumhuriyet Günü'nü tebrik eden mesajları da okundu.

Pasta da kesilen resepsiyonda, Türkiye-Azerbaycan diplomatik ilişkilerinin 25 yılını anlatan fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.