Avrupa-Asya Ekonomik Forumu Xi'an'da Başladı

Avrupa-Asya Ekonomik Forumu Xi'an'da Başladı

 

2017 Avrupa-Asya Ekonomi Forumu bugün Çin'in Sha'anxi eyaletinin merkezi Xi'an kentinde bugün başladı.

Açılış töreninde konuşan Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, forumun Çin'in Batı'ya açılan penceresi olmanın yanı sıra, Çin ile Avrasya ülkelerinin Kuşak ve Yol'u birlikte inşa etmeleri için de önemli bir platform oluşturduğuna işaret etti.

Çin'in İpek Yolu ruhunu yaymaya büyük önem verdiğinin altını çizen Wang, Çin ile Avrasya ülkeleri arasındaki anlayışı derinleştirmeyi, karşılıklı güveni artırmayı ve iş birliğini genişletmeyi istediklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Wang, bu sayede, gizli kalmış avantajları somut iş birliği sonuçlarına dönüştürerek, farklı ülkelerin halklarına fayda getirilmesini sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Wang, mayıs ayında başkent Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda varılan uzlaşıları hayata geçirmenin, Çin ile Avrasya ülkeleri arasındaki somut iş birliğinin önemli bir görevi olduğunu da vurguladı.

Wang, bunun için siyasi iletişimin pekiştirilmesi, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi ve mevcut sorunların çözülmesi için eşgüdümün güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Wang Yang, ayrıca foruma katılan Nepal Meclis Başkanı Onsari Gharti Magar ve Afganistan Meclisi Alt Kanadı Başkanı Abdulrauf İbrahimi'yle de görüştü.