Ankara Belediyelerinde “ByLock” Operasyonu

Ankara Belediyelerinde “ByLock” Operasyonu
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandığı tespit edilen ve gözaltına alınan Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerde çalışan şüphelilerden 5'i tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan şüphelilerden 20'si Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Ankara adliyesine getirildi.

Adliyede soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısınca sorgulanan şüphelilerden 11'i tutuklanma, biri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilirken, 8 şüphelinin verdiği bilgilerin soruşturmanın genişletilmesine yönelik olduğu gerekçesiyle ek gözaltı süresi çıkarılarak emniyete geri götürülmesine karar verildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, sevk edilen şüphelilerden 5'inin tutuklanmasına, 7'sinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

- Soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması çerçevesinde örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı belirlenen ve aralarında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Keçiören, Sincan ve Kahramankazan belediyelerinde çalışanların da olduğu 79 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınmıştı.

Şüphelilerden 56'sının aktif olarak söz konusu belediyelerde çalıştığı, 23'ünün ise kurumlarından ihraç edildiği kaydedilmişti.