AK Parti Temsilcileri Referandum İçin Mısır'da

AK Parti Temsilcileri Referandum İçin Mısır'da

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Afrika Kıta Sorumlusu Önder Benzeş ve Mısır Sorumlusu Muhammet Kırışgiloğlu, referandumda Türk vatandaşları oy kullanmaya teşvik için Mısır'a geldi.

 AA muhabirine konuşan Benzeş, AK Parti İstanbul İl başkanlığı tarafından görevlendirildiğini ve Mısır'a Türk vatandaşlarının demokratik haklarını kullanmaları konusunda hatırlatma yapmak için geldiklerini söyledi.

 Büyükelçilik yetkilileri, STK'lar ve Yunus Emre Enstitüsü gibi devletin desteklemiş olduğu ve devlete ait bilgileri Türk vatandaşları ile paylaşan kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Benzeş, "Yarın son gün öncelikle hedefimiz, bütün vatandaşlarımızın demokratik haklarını yerine getirmesi ve oyunu mutlaka kullanmasına yardımcı olmaktır. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da buna dikkat çekerek, bu noktada irade gösterilmesini arzu ediyor." ifadelerini kullandı.

 Benzeş, şunları kaydetti:

"Ortadoğu, Afrika, Balkanlar, Asya, Orta Avrupa, (Rusya ve Ukrayna) ve Orta Asya bölgelerinde yer alan 37 ülkede 137 bin Türk seçmen var. Bizim derdimiz seçmenlerin sandığa gitmesini sağlamak. Vatandaşlarımıza demokratik haklarını dünyanın neresinde olursa olsun kullanmalarına teşvik etmek. Aynı zamanda buradaki Türk vatandaşlarımız ile birebir görüşmeler, konferanslar ve toplantılar yaparak kafa karışıklığını gidermeyi planlıyoruz."

 Dünya genelinde 2 milyon 900 bin Türk seçmen olduğunu belirten Benzeş, 15 Mart'ta seçimlere gidecek Hollanda örneğini vererek, Hollanda da 243 bin Türk seçmen olduğunu hatırlattı.

 Koalisyon Hükümeti ile yönetilen Hollanda özelinde Türklerin birlik olmasının önemine değinen Benzeş, "7 Haziran seçimlerinde 73 bin Türk vatandaşı oy kullanırken, yaptığımız çalışmalarda bu sayı 1 Kasım'da 120 binlere kadar çıktı." dedi.

 - Yurt dışı seçmenin sandığa gidişi kolaylaştırıldı

 Yurt dışı seçmenlerinin sandığa gitmesinde bazı zorlukların yaşandığını ifade eden Benzeş, hükümetin yapmış olduğu çalışmalar ile artık bu sorunların azaldığını dile getirdi.  

 AK Parti Mısır Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Muhammet Kırışgiloğlu ise Mısır'a geliş amaçlarının vatandaşları sandığı yönlendirmek olduğunu dile getirdi.

Kırışgiloğlu, "Mısır'da 9 Nisan'da oy kullanılacak. Vatandaşlarımızı konsolosluklarda seçim için kayıtlarını yapmaya teşvik ediyoruz. Çalışmalarımızın ilk merhalesi vatandaşlarımızı sandığı yönlendirmekti ve bunu gerçekleştirmiş durumdayız. Türkiye'ye dönüp toplantılar yaptıktan sonra tekrar Mısır'a gelerek, çalışmalarımıza devam edeceğiz. İkinci merhalede vatandaşlara neden "evet" demeleri gerektiğini anlatacağız." dedi.

 AK Parti temsilcileri, Başkent Kahire ve İskenderiye'de yaşayan Türk vatandaşları, iş adamları, öğrenciler gibi farklı seçmen grupları ile bir araya geldi.