AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ünal:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ünal:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "AK Parti ile MHP arasında herhangi bir sorun söz konusu değildir. AK Parti ile MHP arasında liderler düzeyinde herhangi bir sorun söz konusu değildir. Bazı genel başkan yardımcılığı seviyesinde yapılan açıklamalardan duyulan rahatsızlık da tarafımızdan zaten açıklanmıştır." dedi.

Ünal, AK Parti Genel Merkezi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) devam ederken gazetecilere değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Tuğrul Türkeş'in kabine dışında kalmasının ardından yaşanan tartışmalara ilişkin değerlendirmeleri sorulan Ünal, AK Parti olarak temel ilkelerinin, "meseleleri kişiselleştirmeden ele almak ve Türkiye'nin ali menfaatleri söz konusu olduğunda kendi menfaatlerini kenara koymak" olduğunu söyledi.

"Türkiye kazanacaksa biz kaybedelim" anlayışında oldukları için her zaman milletle siyaset yaptıklarına dikkati çeken Ünal, "AK Parti olarak bizim temel özelliklerimizden bir tanesi, hiçbir zaman meseleyi kişiselleştirmeden ve siyaseti de kişilerarası çatışmanın merkezi haline getirmeden yol yürümüş olmamızdır." ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in Türkiye'nin en çok ihtiyacı duyduğu anda, geçici hükümetin kurulması aşamasında, "Ben, devletim bana ihtiyaç duyduğunda üzerime düşen sorumluluğu yerine getiririm." dediğini anımsatan Ünal, şöyle devam etti:

"AK Parti'de bakanlık yapmış bir milletvekillimize, tabii ki sahip çıkacağız. Bununla ilgili herhangi bir endişe söz konusu değil. Sayın Tuğrul Türkeş de zaten bunu ifade etmiştir. Orada herhangi bir sorun yok. Bizim burada söylediğimiz şey şudur: AK Parti ile MHP arasında herhangi bir sorun söz konusu değildir. AK Parti ile MHP arasında liderler düzeyinde herhangi bir sorun söz konusu değildir. Bazı genel başkan yardımcılığı seviyesinde yapılan açıklamalardan duyulan rahatsızlık da tarafımızdan zaten açıklanmıştır." 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın da açıklamaları olduğunu anımsatan Ünal, "Ben bunu MHP için söylemiyorum. Bunu CHP için de AK Parti için de kendim için de yani siyasetin geneli anlamında... Birilerine ders vermek anlamında da bunu söylemiyoruz. Hepimizin unutmaması gereken temel bir ilkedir: Siyasette nezaket her zaman çok kıymetli ve değerlidir. Biz sadece bunun altını çizdik ve bunun da uzamasının, Türkiye'ye, Türkiye'nin pozitif gündemine hiçbir katkısı olmayacağını defalarca ifade ettik." diye konuştu. 

MHP Genel BaşkanI Devlet Bahçeli'nin 15 Temmuz ve sonrasında, "devletin bekası söz konusu olduğunda siyasi sorumluluk nasıl üstlenilir, siyasi sorumluluk nasıl alınır"ı gösterdiğini belirterek, bu konudaki takdirlerini, Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyinde de ifade ettiklerini hatırlattı. 

- Merve Kavakçı'nın Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanması

Ünal, CHP'nin, Merve Kavakçı'nın Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanmasını bazı fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak eleştirmesine ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu:

"Bir şeyi doğru değerlendirelim. Eğer devletin yaptığı bir düzenleme ya da bir tasarruf, herhangi bir şekilde Anayasa'ya ya da mevcut hukuk düzenine aykırı değilse öncelikli olarak burada bir sorun yok demektir. Bu, siyasi iradenin aldığı bir karardır ve bu kararı birilerinin eleştirmiş olması da siyasetin doğası gereğidir ama şunu da unutmamak gerekir ki bu ülke, Sayın Merve Kavakçı'nın şahsında bir inanç ve kıyafet özgürlüğünün nasıl engellendiğine de maalesef şahit olmuştur.

Türkiye gibi özgürlüklerin, demokrasinin ve hukuk devletinin kıymetinin her an altının çizildiği bir ülkede geçmişte yaşanmış böyle bir tatsızlığın bugün bir iadeiitibar gibi tekrardan bir devlet tasarrufu ile eyleme dönüşmesini birilerinin yadırgamasını açıkçası anlamıyorum."

Ünal, Merve Kavakçı'nın Meclis'e girdiğinde başörtüsü nedeniyle gösterilen tepkinin hatırlanması gerektiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şimdi başörtülü milletvekillerimiz var, ne oldu? Türkiye'de herhangi bir şekilde birilerinin kendi inancının gereği olarak başörtüsüyle Meclis'e girmiş olması, Türkiye Cumhuriyeti Devletine zarar mı verdi yoksa özgürlük alanlarını mı genişletti? Bu atama aslında Türkiye'nin özgürlükler anlamında nereden nereye geldiğinin de bir göstergesidir. Ayrıca, bizim geleneklerimiz acısından, inançlarımız ve değerlerimiz açısından Hacı Bektaş-ı Veli'yi bilmeyen, Yunus Emre'yi, Taptuk Emre'yi, Mevlana'yı, Hacı Bayram-ı Veli'yi bilmeyen, bizim geleneğimizde büyük-küçük, edep, adap bütün bunları, irfan geleneğini bilmeyen bir anlayışın anladığım kadarıyla bugün o fotoğrafı da değerlendirmesinin biraz sağlıklı olmadığını düşünüyorum. "

Ünal, bir gazetecinin, partinin 16. kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenecek programa eskiden AK Parti'de siyaset yapan isimlerin davet edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya da bütün kurucuların ve 15 yıl boyunca AK Parti'de görev yapmış ve bu süre içinde onurlu şekilde görevini yerine getirip bayrağını teslim etmiş, AK Parti'nin bütün yol arkadaşlarının davet edileceği yanıtını verdi.