AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal: Bu Bir Nöbet Değişimi ve Bayrak Yarışıdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal: Bu Bir Nöbet Değişimi ve Bayrak Yarışıdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, "Son iki yıl içerisinde 200'e yakın AK Parti ilçe başkanı, 20'ye yakın il başkanı değiştirilmiştir. Bu bir nöbet değişimi ve bayrak yarışıdır. Buradan birilerinin başka anlamlar çıkarması doğru değildir." dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde toplandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, toplantı sürerken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

"BAYRAK DEĞİŞİMİ SÜRECİNİN PARÇASI"

Ünal, Bazı AK Parti teşkilatlarındaki istifalara ilişkin, "Bu istifalar, AK Parti'nin yenilenme ve bayrak değişimi sürecinin bir parçasıdır. Son iki yıl içerisinde 200'e yakın AK Parti ilçe başkanı, yine 20'ye yakın il başkanı değiştirilmiştir. Bu bir nöbet değişimi ve bayrak yarışıdır. Buradan birilerinin başka anlamlar çıkarması doğru değildir." dedi.

"BAŞARILI OLMAYAN BİR HALKLA İLİŞKİLER FAALİYETİ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun karavanda çekilen fotoğrafını değerlendiren Ünal, şöyle konuştu:

"Dikkat çekici bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak değerlendiriyorum. Daha önceki yürüyüşle bir bağlantı kurulup önümüzdeki kurultaya dönük de bir algı düzenlemesi aslında. Dolayısıyla dikkat çekici bir halkla ilişkiler faaliyeti ama başarılı bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak görmüyorum. Çünkü adalet kurultayını bundan sonraki süreçte atlet kurultayıyla özdeşleştirmek de sanırım başarılı olmayan bir halkla ilişkiler faaliyetidir. "

"HALKTAN BİRİ OLMAK DEMEK DEĞİLDİR"

Kılıçdaroğlu'nun fotoğranın, "halktan biri olmak" şeklinde değerlendirilemeyeceğini ifade eden Ünal, şunları kaydetti:

"Burada Sayın Genel Başkanın atletle oturmasında herhangi bir sakınca söz konusu değil. Sakınca olarak gördüğümüz şey şudur, bir siyasetçinin atletle fotoğraf çektirmesi başka bir şeydir, bu vatandaştan, halktan birisi olmak demek değildir. Vatandaştan, halktan birisi olmak demek, öncelikli olarak halkın yer sofrasına diz kırıp oturabilmektir, ayakkabıyla eve girmek demek değildir."

"ANORMAL OLAN INTERPOL'ÜN SERBEST BIRAKMASI"

Ünal, Erdoğan Akhanlı'nın İspanya'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmasına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin, bir adi suçluyla ilgili Interpol'e kırmızı bülten ile aranması yönünde talepte bulunması ve Interpol'ün de bu talebi değerlendirmesi son derece normal. Burada anormal olan, Merkel'in açıklamasından sonra Interpol'ün ilgili şahsı serbest bırakmasıdır."

"GERÇEK DARBECİLER YARGILANIYOR"

FETÖ'nün darbe girişimine dair devam eden yargı sürecinde aslolanın Türkiye'nin 15 Temmuz'la hesaplaşması olduğuna dikkati çeken Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslolan, Türkiye'nin 15 Temmuz'la hesaplaşması, Türk yargısının 15 Temmuz'la hesaplaşması, FETÖ'yü ve FETÖ'cüleri yargılamasıdır. Bu yargılamayı hakimlerimiz, savcılarımız gerektiği gibi yaparken, neden ısrarla anamuhalefet partisi hakimlerimizin, savcılarımızın 'siyasetten talimat aldığı' gibi absürt bir iddiayı sürekli ortaya atıyor? Neden anamuhalefet partisi ısrarla 'efendim gerçek darbeciler yargılanmıyor' gibi bir iddiayı ortaya atıyor? Gerçek darbeciler yargılanıyor. 15 Temmuz gecesi bunlar suçüstü yakalandılar ve şu anda Türk yargısına hesap veriyorlar."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun karavandaki fotoğrafını dikkat çekici bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak değerlendirdiğini belirterek, "Daha önceki yürüyüşle bir bağlantı kurulup önümüzdeki kurultaya dönük de bir algı düzenlemesi aslında." dedi.

Ünal, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.  

Mahir Ünal, bir gazetecinin, Kılıçdaroğlu'nun Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki amacıyla Ankara'dan İstanbul'a yaptığı yürüyüş sırasında karavanda çekilen atletli fotoğrafına ilişkin dün akşam bir TV programında yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, "Dikkat çekici bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak değerlendiriyorum. Daha önceki yürüyüşle bir bağlantı kurulup önümüzdeki kurultaya dönük de bir algı düzenlemesi aslında. Dolayısıyla dikkat çekici bir halkla ilişkiler faaliyeti ama başarılı bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak görmüyorum. Çünkü adalet kurultayını bundan sonraki süreçte atlet kurultayıyla özdeşleştirmek de sanırım başarılı olmayan bir halkla ilişkiler faaliyetidir." ifadesini kullandı.  

Kılıçdaroğlu'nun atletle oturmasında herhangi bir sakıncanın olmadığını dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

"Burada sakınca olarak gördüğümüz şey şudur; Bir siyasetçinin atletle fotoğraf çektirmesi başka bir şeydir. Bu vatandaştan, halktan birisi olmak demek değildir. Vatandaştan halktan birisi olmak demek, öncelikli olarak halkın yer sofrasına diz kırıp oturabilmektir. Ayakkabıyla eve girmek demek değildir. Yoksa atletle otururken 'Haberim yokmuş gibi çek' kıvamında bir poz vermenin bir tasarım olduğunu ve bu tasarımdan dolayı duyulan rahatsızlığın farklı kesimler tarafından dile getirilmesidir." 

Ünal, bu tartışmanın uzatılmasından yana olmadıklarını da belirterek, Kılıçdaroğlu'nun kullandığı dil ve Türkiye'ye dönük ifadelerinin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Ünal şöyle konuştu:

"Eğer, siz devletin bir hukuki tasarrufunu rehin almak olarak değerlendiriyorsanız ve HDP'nin, PKK'nın diliyle konuşuyorsanız, Selahattin Demirtaş size sorulduğunda bu durumla ilgili verdiğiniz cevap Selahattin Demirtaş'ın bu süreçte bir ses efekti olduğunu göz ardı edip, aslında o  ses efektinin arkasındaki asıl sesin Kandil olduğunu ve Kandil'den gelen sese cevap verir gibi cevap veriyorsanız, burada bir sorun var demektir. Eğer, Selahattin Demirtaş kendi sesiyle, kendi siyasetiyle, kendi iradesiyle konuşsaydı zaten bugün HDP'nin bu durumda olması söz konusu değildi. Siz bir taraftan Kandil'in sesiyle konuşacaksınız sonra hukuk devleti bunun gereğini yaptığında buradan başka anlamlar çıkaracaksınız." 

Ünal, Kandil'in CHP'ye duyduyu bu ilgiye ana muhalefet partisinin cevap vermesi gerektiğini ifade etti. 

ERDOĞAN AKHANLI'NIN İSPANYA'DA GÖZALTINA ALINDIKTAN SONRA SERBEST BIRAKILMASI

Kırmızı Bülten ile aranan T-HKPC terör örgütü üyesi Erdoğan Akhanlı'nın İspanya'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bu konuya ilişkin açıklamaları ve son dönemde Almanya ile yaşanan krize ilişkin değerlendirmesi sorulan Ünal, Akhanlı'nın bir "adi suçlu" olduğunu söyledi. Akhanlı'nın 2013 yılından itibaren kırmızı bültenle arandığını ve 2017'de İspanya'da gözaltına alındığını anımsatan Ünal, şunları söyledi:

"Bakıyorsunuz ki Sayın Merkel'in açıklamasıyla birlikte İnterpol, ilgili şahsı serbest bırakıyor. Açık kaynaklardan alınan bilgiye göre serbest bırakıyor. Burada sorulması gereken soru şu; Türkiye'nin bir adi suçluyla ilgili Interpol'e Kırmızı Bülten ile aranması yönünde talepte bulunması ve Interpol'ün de bu talebi değerlendirmesi son derece normal. Burada anormal olan, Merkel'in açıklamasından sonra Interpol'ün ilgili şahsı serbest bırakmasıdır. Dolayısıyla burada meselenin ne Türkiye ile ne de Almanya ile bir ilgisi yok. Burada konuşulması gereken Merkel'in açıklamasıyla İnterpol'ün bu tasarrufta bulunmuş olmasıdır."

Almanya ve Alman halkıyla bir sorun yaşamadıklarını vurgulayan Ünal, iki ülke arasında 200 yıllık bir ilişki süreci olduğunu dile getirdi. 

Ünal, Almanya ile ilişkilerin gerilmesini ve oradaki vatandaşların herhangi bir şekilde bu gerilimden dolayı sıkıntı yaşamasını istemediklerini belirten Ünal, "Bugün eğer Alman siyasetçiler, Erdoğan, Türkiye karşıtlığını kendi iç siyasetlerinin bir malzemesi haline getiriyorlarsa ve bunun üzerinden de bir gerilim inşa ediyorlarsa ve buna karşılık da Türkiye kendisini savunma babında birkaç şey söylüyorsa bunun da yadırganmaması gerekir." değerlendirmesinde bulundu. 

İki ülke ilişkilerinde öne çıkan olaylarla ilgili son iki yılı kapsayan kronoloji çalışması yaptırdığını anlatan Ünal, bu çalışmada Almanya'dan Türkiye'ye yönelik 50'nin üzerinde konunun yer aldığını aktardı. 

Ünal, bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türk pasaportu taşıyan ve oy kullanacak vatandaşlara yönelik sadece, "Bu Türkiye karşıtlığına karşı sessiz kalmayın ve Türkiye karşıtlığını kendi iç siyaset malzemesi haline getiren siyasetçilere sandıkta ders verin." ifadesini kullandığını anımsattı. 

Bu açıklamada da son derece demokratik, siyasete ve seçime dönük bir dil kullanıldığını ifade eden Ünal, "Bunun üzerinden Türkiye bu kadar saldırıyı her şeyden önce hak etmiyor." dedi. 

"BUNUN FETÖCÜ BİR DARBE GİRİŞİM OLDUĞUNU CHP BENİMSEMEDİ"

Ünal, bir gazetecinin, CHP sözcülerinin özellikle son dönemde 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili "öngörülen ama önlenemeyen darbe" gibi ifadeleri sıklıkla kullandıklarını hatırlatması üzerine de 15 Temmuz'un hemen ardından "tiyatro, kontrolü darbe" gibi söylemlerin CHP'nin dilinde "öngörülen fakat önlenmeyen darbe" şeklinde evrildiğini belirtti.

Ünal, şunları kaydetti:

"Aslında CHP'de gelişme var. Bunun bir darbe olduğunu öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi kabullendi. Bunun FETÖ'cü bir darbe girişimi olduğunu CHP benimsedi. Bu açıdan bakıldığında bir gelişme bu. Ben buradan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'sine şunu söylemek istiyorum; 17-25 Aralık 2013'ten sonra bu ülkede devlet, paralel devlet yapılanması olarak isimlendirilen Fetullahçı Terör Örgütü ile ciddi bir mücadeleye girişmiştir." 

Türkiye'nin 15 Temmuz gibi ciddi bir işgal girişiminden sonra bunu bertaraf etmek için ciddi bir çaba, emek, mesai ve zaman harcadığına vurgu yapan Ünal, hakim ve savcıların da bu süreçte büyük bir özveriyle darbe sonrası ortaya çıkan binlerce sanıklı bir davayı adil bir şekilde sürdürmenin mücadelesini verdiklerini hatırlattı.

Ana muhalefet partisinin hakim ve savcılarla uğraştığını belirten Ünal, onların meslek onuruna, meslek haysiyetine dönük, onları talimat almakla suçlayacak kadar ağır ithamlarda bulunulduğuna işaret etti. Ünal, şöyle dedi:

"Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda siyaset bir kenara bırakılır. AK Parti hiçbir şekilde Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda kendi siyasetini öne çıkarmaz. Dolayısıyla burada aslolan Türkiye'nin 15 Temmuz ile hesaplaşmasıdır. Türk yargısının 15 Temmuz ile hesaplaşması, FETÖ'yü ve FETÖ'cüleri yargılamasıdır. Bu yargılamayı hakimlerimiz, savcılarımız gerektiği gibi yaparken, neden ısrarla ana muhalefet partisi hakimlerimizin, savcılarımızın 'siyasetten talimat aldığı' gibi absürt bir iddiayı sürekli ortaya atıyor? Neden ana muhalefet partisi ısrarla 'Efendim gerçek darbeciler yargılanmıyor.' gibi bir iddiayı ortaya atıyor? Gerçek darbeciler yargılanıyor. 15 Temmuz gecesi bunlar suçüstü yakalandılar ve şu anda Türk yargısına hesap veriyorlar. Dolasıyla hiçbir şekilde lütfen kimse kimsenin kafasını karıştırmaya çalışmasın. Bu tehdit görüldüğü andan itibaren, bu sivil toplum örgütü görünümlü yapının maskesi düşüp paralel devlet yapılanması ortaya çıktığı andan itibaren AK Parti değil devlet bu yapıyla mücadele etmeye başlamıştır. Devlet bu yapıyla mücadele etmeye başladıktan sonra tuhaf bir şekilde Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bu yapıya kalkan olmuştur. Bizim söylediğimiz budur."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Yargılama süreçleriyle ilgili oluşturulan kafa karışıklığı, Türkiye'ye çok ciddi anlamda zarar verecek bir süreci başlatır." dedi.

Ünal, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunup soruları yanıtladı.  

 Bir gazetecinin, "12 il başkanı istifa ettikten sonra dördü ile ilgili görevlendirme yapılmıştı. Kalan sekizi ile ilgili görevlendirme yapıldı mı?" sorusu üzerine Ünal, görevlendirmelerin görüşmeler, araştırmalar ve istişareler sonucunda yapıldığını, ilerleyen süreçte de görevlendirmelerin aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

"Koray Aydın'ın, Meral Akşener'in 2019'da Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklamasına ilişkin ne söylersiniz?" sorusuna ilişkin ise Ünal, şunları kaydetti:

"Siyasetin gündemi kıymetlidir. O yüzden bir şey siyasetin gündemine geldiğinde o şeyin niteliğine ciddi anlamda bakmak gerekir. Bunlar düne kadar 'En iyi ülkücü biziz.' diyorlardı. Bugün 'En iyi merkez sağ biziz.' diyorlar. Yarın ne diyeceklerini, kimin yanında duracaklarını bilmiyoruz. Kimlerle ittifak kuracaklarını bilmiyoruz. Bunlar bir parti olsunlar, parti olduktan sonra muhatap alacak birileri bizim karşımızda olacak. Doğsunlar, emeklemeye başlasınlar, yürüsünler. Siyasette engel aşmak, siyasette kriz yönetmek, değişimi yönetmek kıymetlidir. Bakacağız, göreceğiz. Bizim şu anda bu hareketle ilgili değerlendirme yapmamız için çok erken."

Ünal, Koray Aydın'ın "FETÖ tarafından himayesine alındığını açıkladığın bir yapıya dahil olduysan bir şey değişti ki bu yapıya dahil oldun. O değişen şey nedir?" sorusuna cevap vermesi gerektiğini, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini belirtti. 

KONYASPOR BAŞKANI ŞAN'IN GÖZALTINA ALINMASI

Bir gazetecinin, "FETÖ'nün şifreli iletişim programı ByLock kullandığı iddiasıyla Konyaspor Başkanı Ahmet Şan'ın gözaltına alınması ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ile akrabalık ilişkisinin gündeme getirmesi konularında eleştiriler yapıldı. Bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna Ünal, "Devletin güvenlik sorunu haline gelen bir mesele asla siyasetin müdahalesine açık olamaz." şeklinde cevap verdi.

Hakimleri, savcıları ve onların yargı süreçlerini, hukuki tasarruflarını herhangi bir şekilde siyaset malzemesi haline getirmenin son derece yanlış olduğuna dikkati çeken Ünal, şunları kaydetti: 

"O yüzden bizim buradan o meseleyle ilgili birtakım siyasi mülahazaları ifade etmek yerine öncelikli olarak bunu ilgili merciye sormak ve bu konuda da ön yargılarla konuşmamak gerektiğini ve ilgili mahkemenin bu konudaki kararını, gerekçesini bir dinlemek gerektiğini düşünüyorum. Yargılama süreçleriyle ilgili oluşturulan kafa karışıklığı Türkiye'ye çok ciddi anlamda zarar verecek bir süreci başlatır."