“AK Parti-ÇKP ilişkileri güzel bir noktada”

“AK Parti-ÇKP ilişkileri güzel bir noktada”

 

Çin'in başkenti Beijing'de temaslarını sürdüren AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel çeşitli alanlarda Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile iş birliğini derinleştireceklerini, iki ülke arasında stratejik iş birliğinin pekiştirilmesine güç katacaklarını açıkladı.

İsmail Emrah Karayel dün Çin Uluslararası Radyosu'na özel açıklama yaptı.

 

Karayel liderliğindeki AK Parti heyeti, kısa süre önce resmi Çin ziyaretine başladı. 17 kişilik heyet sırasıyla Shanghai, Nanchang ve Beijing'i ziyaret ederek, yerel parti ve hükümet yetkilileriyle görüş alışverişinde bulundu ve Çin'de toplumsal ve ekonomik gelişmelere tanıklık etti.

Karayel, yaptığı açıklamada AK Parti'nin ÇKP ile iş birliğine büyük önem verdiğine işaret ederek, iki partinin iş birliğini geliştireceklerini vurguladı.

Karayel AK Parti ve ÇKP'nin gerek parti ilişkisi gerekse devlet ve hükümet ilişkisi anlamında, güzel bir nokta bulunduklarına işaret etti.

Karayel, iki parti arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için gençlik kolları ve kadın kollarının yanı sıra, yönetim tabakası arasında karşılıklı ziyaret ve değişimin yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

AK Parti ile ÇKP arasındaki ilişkilerin sadece iki ülke için değil, aynı zamanda bölge ve hatta bütün dünya için önemli olacağına inandıklarını ifade eden Karayel, Ekim'de yapılacak ÇKP 19. Genel Kongresi'nin başarıyla geçmesini dileyerek, Genel Kongre'de elde edilen yeni başarılarla AK Parti ile ÇKP arasındaki ilişkilerin gelişeceğine inandıklarını söyledi.