AİGK Toplantısında Kuşak ve Yol Tartışıldı

AİGK Toplantısında Kuşak ve Yol  Tartışıldı

 

Asya'da İş birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (AİGK) hükümet dışı forumu ikinci toplantısı başkent Beijing'de düzenlendi.

Toplantıya katılan delegeler, AİGK ve Kuşak ve Yol girişiminin, Asya'nın zekâsını gösterdiğini ve Asya ülkelerinin bölgesel güvenlik ve kalkınma yolları aramadaki ortak arzusunu yansıttığını savundular.

Toplantıya katılan yaklaşık 300 delege "AİGK'nın 25 Yılı: Asya'da Güvenlik ve Kalkınma" teması altında Kuşak ve Yol inşası gibi konuları ele aldı.

Güney Kore'nin eski başbakanlarından Lee Hai-Chan, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Asya'nın ekonomik kalkınmasını artıran ve ilgili ülkeler arasında dayanışmayı sağlamlaştıran müthiş bir fırsat olduğunu kaydederek, Asya kıtasının refahında bu girişimin önemli bir rol oynayacağını belirtti.

İran eski dışişleri bakanı Kemal Harrazi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin karşılıklı ekonomik ve ticari temasları hızlandıracağını ifade ederek, ülkesi İran'ın bu girişimde aktif sorumluluk üstleneceğini söyledi.

AİGK'nın bölgede önemli bir güvelik diyalogu ve işbirliği mekanizması olduğunu dile getiren Mısır eski başbakanı Essam Sharaf, Kuşak ve Yol inşasının kalkınma alanında sistematik bir proje olduğunu ileri sürdü.