Afrika Sahel Bölgesine 5 Bin Kişilik Askeri Birliğe BMGK'den Destek

Afrika Sahel Bölgesine 5 Bin Kişilik Askeri Birliğe BMGK'den Destek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Afrika'nın Sahel bölgesinde aşırılıkçı tehdide karşı mücadele edecek 5 bin kişilik birliğe destek veren karar tasarısını kabul etti.

Fransa tarafından sunulan ve oybirliği ile kabul edilen karar tasarısında Sahel ülkeleri Grubu'nu (G5 Sahel) oluşturan Burkina Faso, Mali, Moritanya, Nijer ve Çad'ın bölgede aşırılıkçı tehditle mücadele için askeri güç oluşturma kararından memnuniyet duyulduğu belirtildi.

G5 Sahel ülkeleri şubat ayında polis ve askerlerden oluşacak 5 bin kişilik birlik kurmak için karar almışlar bunun için Afrika Birliği ve BMGK'nin yetki vermesini istemişlerdi.

Ancak BM barış gücü birliklerine yaptığı maddi katkıyı azaltma kararı alan ABD'nin, yeni maddi yük çıkmasından kaçınmak için tasarının ilk haline itiraz etmesi üzerine metindeki "yetkilendirme" yerine "destek verme" ifadesi üzerinde karar kılındı.

Kararda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten G5 Sahel ülkeleri ve Afrika Birliği ile koordineli oluşturulacak birliğin faaliyetlerine ilişkin Konseye rapor sunması istendi.

Sahel bölgesinde El Kaide'nin Kuzey Afrika kolu, Boko Haram ve DEAŞ ile bağlantılı aşırılıkçı terör örgütleri varlık gösteriyor.